Jednání lídrů koalice o vládních postech se řádně protáhlo. Začalo v úterý po půl šesté a skončilo ve středu v jednu hodinu ráno. O dohodě informoval premiér a předseda ODS Petr Nečas na tiskové konferenci ve Sněmovně. A kdo tedy ve vládě ODS, TOP 09 a VV zasedne?

ODS vyšle Vondru na obranu, na ministerstvo spravedlnosti Jiřího Pospíšila, na ministerstvo životního prostředí Pavla Drobila, na ministerstvo zemědělství Ivana Fuksu a na ministerstvo průmyslu a obchodu Martina Kocourka.

TOP 09 vyšle do čela resortu zahraničí svého šéfa Karla Schwarzenberga, na finance Kalouska, na ministerstvo práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka, ministerstvo zdravotnictví povede Leoš Heger a do čela rezortu kultury vyšle TOP 09 Jiřího Bessera.

Bárta jde na dopravu

VV obsadí svým šéfem Johnem post ministra vnitra, na ministerstvo školství zamíří Josef Dobeš, na ministerstvo pro místní rozvoj Kamil Jankovský a do čela rezortu dopravy Vít Bárta.

Dohoda podle Nečase obsahuje ustanovení, že některá rozhodnutí ministra financí budou podléhat spolupodpisu premiéra.

Na ministerstvu financí také zasedne náměstek za ODS. Stejně tak občanský demokrat obsadí post náměstka ministra vnitra pro bezpečnostní úsek.

Personální složení budoucí vlády
předseda vlády
Petr Nečas (ODS)
finance
Miroslav Kalousek (TOP 09)
vnitro
Radek John (VV)
zahraničí
Karel Schwarzenberg (TOP 09)
obrana
Alexander Vondra (ODS)
doprava
Vít Bárta (VV)
průmysl a obchod
Martin Kocourek (ODS)
spravedlnost
Jiří Pospíšil (ODS)
životní prostředí
Pavel Drobil (ODS)
místní rozvoj
Kamil Jankovský (VV)
školství
Josef Dobeš (VV)
zdravotnictví
Leoš Heger (TOP 09)
zemědělství
Ivan Fuksa (ODS)
práce a sociální věci
Jaromír Drábek (TOP 09)
kultura
Jiří Besser (TOP 09)

Vyjednavači uzavřeli kapitolu práva a korupce

Vyjednavači stran budoucí vládní koalice ještě před debatou o personálním obsazení ministerstev uzavřeli programovou kapitolu práva a korupce. "Nebylo to jednoduché, ale věcně jsme skutečně našli maximální průnik programových priorit. V této oblasti to považuji za mimořádný úspěch, který pramení z velké odpovědnosti všech stran jednajících o koalici," uvedl Zajíček.

Strany si v kapitole stanovily celkem 80 bodů, z nichž už do pondělí většinu projednaly a shodly se na nich. Straničtí lídři se v pondělí ještě neshodli na v otázce přímé volby starostů, reorganizaci cizinecké policie a změnách služebního zákona.