Podle průzkumu se během posledního měsíce před volbami rozhodovalo o straně, již podpoří, 47 procent lidí, kteří šli 28. nebo 29. května volit. Téměř 13 procent se rozhodovalo až v průběhu posledního týdne, sedm procent až při cestě k hlasovacím místnostem v den voleb.

Poslední měsíc hrál zejména ve prospěch nových subjektů, zatímco strany s delší tradicí volili spíše lidé, kteří byli rozhodnuti již dlouho dopředu. Například pro podporu TOP 09VV se rozhodla až v květnu více než polovina jejich voličů.

Zhruba stejnou podporu měly ODS, ČSSDKDU-ČSL u svých voličů, kteří se drželi své dlouhodobé preference. Největší podpory u svých skalních stoupenců se těší hlavně KSČM, pro niž bylo rozhodnuto již rok a dříve před volbami 85 procent jejích voličů.

Z těch, kteří se rozhodovali až v den voleb, získali nejvíce na svou stranu lidovci, celkem 17 procent.

Výzkumy ovlivní asi třetinu voličů

Nejlépe na voliče podle průzkumu působí diskusní pořady, které letos zahltily nejen veřejnoprávní média, ale i na soukromých stanicích se jich objevilo více než obvykle. Určitý či zásadní vliv debat připouští přes 57 procent respondentů.

Vliv různých faktorů na rozhodování voličů (v procentech)
Faktor Hodně ovlivnilo Trochu ovlivnilo Vůbec neovlivnilo Nevzbudilo zájem
Diskusní pořady v médiích 19,2 38,2 35,5 7,2
Výzkumy preferencí 7,9 25,2 57,8 9,1
Mítinky a osobní setkání 20,5 57,7 14,7
Reklama v médiích a na plakátech 5,4 31,7 56,5 6,3

Nejméně efektivní jsou pak podle dotázaných mítinky a osobní setkání s kandidáty. Bezmála 58 procent lidí tvrdí, že je vůbec neovlivnily, dalších 15 procent deklarovalo, že se jich tato forma kampaně vůbec nedotkla.

Propagace stran v médiích a na reklamních plochách pak má vliv na 37 procent lidí.

Jako více či méně významný faktor při rozhodování uvedla třetina respondentů výzkumy veřejného mínění. Právě ty nejvíce kritizovaly strany, které se nedostaly do parlamentu s tím, že výzkumy sugerují nesmyslná čísla a lidé pak nechtějí dát hlas straně, která má podle průzkumů nízkou šanci na vstup do Sněmovny.

Průzkumy všech renomovaných agentur se letos v mnoha ohledech mýlily, podle odborníků to bylo právě tím, že se příliš mnoho lidí rozhodovalo až krátce před volbami.

Průzkumu, který proběhl v týdnu po volbách, se zúčastnilo 951 lidí starších 18 let.