Černochová je údajně ochotna přijmout funkci pouze pod podmínkou, že se obmění i místopředsedové pražské organizace. To je ale málo pravděpodobné. ČTK to řekl pod podmínkou anonymity vlivný člen ODS.

"Ano, moje jméno skutečně padlo," řekla k tomu Černochová. Bližší podrobnosti ale nechtěla komentovat s tím, že více se uvidí na čtvrtečním sněmu. Podle zákulisních informací starostka na funkci kývla, ale pod podmínkou, že odejdou z vedení ODS v Praze další lidé. To ale vlivní lidé z ODS odmítli. "Kongres otevřel oči všem, jenom Pražákům ne," řekl k tomu člen občanské demokracie.

Töpfer primátorem?

Pražští občanští demokraté momentálně hledají i člověka, který se pro podzimní volby stane kandidátem ODS na primátora. Server ihned.cz s odvoláním na několik nejmenovaných zdrojů píše, že uvažují o senátorovi a populárním herci Tomáši Töpferovi. "To jméno teď řešíme hodně intenzivně. Jistě se objeví hlasy, že není členem ODS, ale to je drobnost, to nehraje roli, byl za nás zvolen," řekl podle serveru předseda jedné z oblastních organizací ODS v Praze.

Töpfer ale o tom neví. "Jestli to je pravda, tak ať mi to nejdříve řeknou. Takovou tajnost mi zatím nikdo nesdělil," uvedl. Je to, jak poznamenal, "od nich" hezké, ale dozvídat se to přes média považuje za zvláštní.

Pokud jde o post šéfa ODS v hlavním městě, pražská ODS nemá svého předsedu od prohraných voleb do Sněmovny, kdy na tuto funkci rezignoval primátor Pavel Bém. Zda nového šéfa zvolí delegáti čtvrtečního sněmu, zatím není jasné. Podle některých představitelů ODS je pravděpodobné, že by se s volbou počkalo až na sněm po podzimních komunálních volbách. Případně by se mohl další sněm konat v červenci.

Na uvolněný post předsedy zatím nikdo kandidaturu neoznámil. Jako o možných zájemcích o funkci se mluví o náměstkovi primátora Pavlu Klegovi, který jako první místopředseda ODS v metropoli vede, nebo o dalším náměstkovi primátora a místopředsedovi pražské krajské organizace Rudolfu Blažkovi. Nikdo z nich ale nemá podle současného rozdělení sil v Praze většinu.

Jančík před volbami odstoupí

Součástí očisty pražské ODS je také snaha zbavit se lidí, kteří nemají dobrý mediální obraz. Jedním z nich je kontroverzní smíchovský starosta Milan Jančík, který v úterý na jednání regionální rady oznámil, že ke konci července odstoupí.

Někteří členové pražské ODS by chtěli, aby na primátorský post rezignoval i Pavel Bém. "Měl by zvážit, jestli bude jako primátor pro pražskou ODS před podzimními volbami přidanou hodnotou. Já myslím, že ne. Místo abychom se soustředili na kampaň, budeme muset čelit útokům na jeho osobu," řekl vysoce postavený člen pražské ODS.

Očista vedení nelze zatím vyloučit

Zároveň mezi občanskými demokraty v metropoli sílí volání po očistě ve stylu celorepublikového vedení, které se zcela obměnilo. "V Praze to začíná vřít," řekl jeden z představitelů ODS v Praze, který nechtěl být jmenován.

Podle těchto hlasů by se do čela měli dostat lidé "bez škraloupů", například čerství poslanci Tomáš Chalupa, Černochová nebo úspěšní starostové městských částí, například Marek Ječmének z Prahy 7, Dalibor Mlejnský z Jižního Města, letňanský starosta Ivan Kabický.

Jedním ze zastánců přeměny ODS v Praze je radní Jiří Janeček, který před volbami do Sněmovny vypadl z užšího vedení v metropoli. "Odejít by měli všichni včetně mě," zdůraznil. Černochová v pozici předsedkyně se mu zamlouvá. "Perfektní nápad, budu ji podporovat," prohlásil.