Projednat to ale musí ještě lídři stran, jelikož by to znamenalo vyšší výdaje ze státního rozpočtu, řekl místopředseda ODS Jiří Pospíšil.

Podle Pospíšila je ale srovnání podpory soukromým a státním školám "ideově správně“.

Vyjednavači otázku financování soukromých škol předají stranickým lídrům, kteří budou rozhodovat o rozpočtových výdajích. Vzhledem k úsporným plánům vlády bude podle zástupců VVTOP 09 úspěch, pokud se podaří zachovat současnou výši podpory soukromých škol. Prohlásil to předseda poslanců VV Josef Dobeš a vyjednavač TOP 09 Jan Vitula. Pokud by stát chtěl vyrovnat podporu soukromých a státních škol, stálo by ho to podle Dobeše v příštím roce asi 350 miliónů korun.

V rozpočtu na letošní rok je na dotace poskytované soukromým školám vyčleněno asi 4,3 miliardy korun. Tato suma představuje pět procent neinvestičních výdajů do regionálního školství v roce 2010, uvedlo ministerstvo školství.

Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska se ostře ohradilo proti plánům ministra financí Janoty, který podle nich chce škrtnout zhruba dvacet procent z nynější státní podpory soukromým školám. Návrh je podle soukromých škol "likvidačním nástrojem", který povede k přesunu žáků ze soukromých škol do krajských a obecních. Dotkne se prý zejména soukromých škol v malých městech a škol, které mají učňovské obory a nevybírají školné.

Vyjednavači zabývající se školstvím se shodli ve středu na společném programu pro regionální školství. Lídrům stran ale předají ještě jeden sporný bod. Tím je výše platů učitelů. Věci veřejné chtějí garantovat, že každý učitel bude mít příští rok plat alespoň 20 tisíc korun. "Trváme na tom, že musí být explicitně sděleno, že minimální nástupní plat bude 20 tisíc korun, nespokojíme se s obecnými formulacemi," řekl Dobeš.