„Místopředseda poslaneckého klubu ODS Václav Mencl tlačí na to, aby se úplný zákaz vyměnil za formulaci, že v případě souhlasu obyvatel Horního Jiřetína, dalších dotčených obcí a lidí v Ústeckém kraji, se prolamovat bude. Sice tvrdí, že taková situace nikdy nenastane, ale i tak to požaduje,“ sdělil Právu zdroj.

Podle něj takový postup podporuje i stávající ministryně životního prostředí Rút Bízková (nominovaná ODS). Na začátku června se přitom vyjednávací týmy ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV) shodly na tom, že se prolamovat nebude.

„Nechceme prolamovat limity těžby jakéhokoliv uhlí,“ uvedl tehdy vyjednávač VV Vít Bárta.

Zrušení limitů zahrnuje stanovisiko expertů na podnikání

Rozkol podle ČTK vznikl tím, že odmítavé stanovisko přineslo jednání ekologických expertů a jiné představila expertní skupina zaměřená na podnikání. Ekologickou kapitolu společného programu parafovali všichni členové ekologické skupiny v noci na úterý.

"Je v ní i formulace, podle které koalice neprolomí limity těžby a bude pracovat na legislativním zakotvení tohoto stavu. Dole je pak poznámka pro jednání K9, že jinou formulaci připravila skupina pro podnikání," popsal Moldan stav vyjednávání. Kontroverzní bod projednají vyjednávací špičky tří stran na večerním zasedání K9.