Jediným z lídrů, který nejmenoval byť jen osobního kandidáta na místopředsednický post, byl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Ten uvedl, že nominace vzejde z jednání klubu. Spekuluje se ale o Vlastě Parkanové, která má podporu například předsedy poslaneckého klubu strany Petra Gazdíka.

Místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS)

Místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS)

FOTO: Petr Horník, Právo

Počet místopředsedů se sníží z pěti na tři. KSČM, která navrhuje Vojtěcha Filipa, zřejmě o křeslo přijde. ČSSD už navrhla na funkci předsedy dolní komory Lubomíra Zaorálka.

ČSSD chce Zaorálka alespoň za místopředsedu

Pokud se ČSSD s koalicí nedohodne na jeho dosazení do čela komory, což by považovala za logické s ohledem na velikost svého klubu i roli nejsilnější opoziční strany, bude podle úřadujícího předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky i kandidátem na místopředsedu.  [celá zpráva]

Předsedové TOP 09, ODS a VV. Zleva Karel Schwarzenberg, Petr Nečas a Radek John.

Předsedové TOP 09, ODS a VV. Zleva Karel Schwarzenberg, Petr Nečas a Radek John.

FOTO: Petr Horník, Právo

Nečas, John i Schwarzenberg nechtěli hovořit o tom, jaký posun nastal v jednáních o složení možného budoucího kabinetu.

Jednání byla poprvé přítomna i nová první místopředsedkyně Miroslava Němcová. Právě Němcová je pro Nečase kandidátkou na post předsedkyně Sněmovny. V minulém volebním období byla její místopředsedkyní.

Strany mají 118 hlasů a podoba vedení komory bude tedy v jejich režii. Odpoledne se ve Sněmovně sejdou zástupci všech stran a budou o rozdělení křesel jednat.

Dotaz na Janotu k tendru

Strany se zároveň dohodly, že předsedové se písemně obrátí na ministra financí Eduarda Janotu, aby jim stejným způsobem potvrdil, že případné nevybrání vítěze tendru na likvidaci ekologických škod nebude pro ČR znamenat žádné finanční závazky.