„Ústřední výbor definitivně schválil snížení počtu místopředsedů na čtyři,“ řekl v sobotu Právu šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik. Podle zjištění Práva se počítá s tím, že skončí místopředseda, který má na starosti vnitřní politiku strany. Funkci vykonává Leo Luzar.

Stejná situace nastane u místopředsedy strany Josefa Skály, který má na starosti komunální politiku. Schválení plánu znamená vyškrtnutí i pozice místopředsedy pro volby, o post má přijít Věra Žežulková.

Na svých místech po této personální smršti zůstanou šéf KSČM Vojtěch Filip a místopředsedové Jiří Maštálka, Stanislav Grospič a Miloslava Vostrá.

Tato redukce ale znamená snížení počtu místopředsedů z šesti na tři a nikoliv na čtyři. To vyřeší KSČM podle Kováčika příští sobotu na mimořádném jednání ústředního výboru, který čtvtého místopředsedu dovolí.

Nový místopředseda bude mít na starosti všechny oblasti, které doposud obstarávali Luzar, Skála a Žežulková. Komunisty ale čeká především vyřešení citlivého problému, jak odstavit tyto tři místopředsedy. Oproti očekávání totiž nepodali rezignaci a je možné, že se příští sobotu bude muset přistoupit k jejich odvolání.