A slušný politik ani vládní křeslo. Přes pěkně připravená, byť někdy hysterická řečnická cvičení se však nezdá, že by se po sobotě a neděli na politické scéně hnuly ledy. A jestliže se tvořila politika, pak v plamenných projevech určitě ne. Výjimkou byl snad jen proslov místopředsedy Petra Nečase, který zopakoval své pojednání o neblahodárném vlivu ekonomických lobby na tuzemské politiky a mezi řádky uštědřil kopanec i do kotníků svých spolustraníků, což mnohým z nich neznělo libě. Zůstane utajeno, zda se za nos měl chytit i stranický šéf Mirek Topolánek, o němž je známo, že mezi jeho hobby patří např. energetika, obor velmi lukrativní.

Už daleko méně zastřená byla Nečasova slova o odpovědnosti za pobyt ve vedení ODS. Byť je vztáhl i na sebe, nešlo přehlédnout poznámku, že by se stranické vůdcovství nemělo stát jen "epizodkou v našich životech". Právě Topolánek avizoval, že to v politice zabalí, neuspěje-li. Nečas tak dal najevo, že by se s ním mělo počítat i přesto, že byl před rokem v jiných lázních coby favorit na křeslo po Václavu Klausovi potupně deklasován a jen tak tak získal post řadového místopředsedy.

Byl to už druhý trapas poté, co kdysi v Klausově vládě vzal a pak zas odmítl křeslo ministra vnitra. Nečas jde teď proti zdi, když kritizuje styky politiků s vlivnými podnikateli, protože zrovna tímhle už loni spolustraníky moc nenadchl.

Ale zpět ke kongresu jako celku a k jeho - řečeno v politikářském žargonu - hlavní message. Občanští demokraté mají za sebou už příliš mnoho let hladových. Konkrétně čtyři roky opozičněsmluvního polopůstu a půl druhého roku půstu v podstatě úplného. Vzhledem k poměrnému volebnímu systému, který se ODS téměř jistě nepodaří v tomto čtyřletém období změnit, jim nezbývá než hledat budoucí partnery, kde se dá. Z přívětivé Kalouskovy návštěvy na sletu modrých ptáků by se dalo usuzovat, že je ruka v rukávě. Lépe řečeno příslib, že po příštích volbách půjdou bok po boku pragmatičtí konzervativci do Strakovy akademie.

Zdrcující kritika současné s lidovci uplácané Špidlovy koalice na tom nic nemění. Ba co víc, špičky ODS nijak neodvolávají svá slova z minulého týdne, podle nichž je ODS schopna najít programový průnik, světe div se, s některými soc. dem., například Bohuslavem Sobotkou. Volební aritmetika mluví jasně, součet sněmovních křesel ODS a KDU-ČSL velmi pravděpodobně stabilní většinu nedá.

Otázkou zůstává, k čemu vlastně projevy obviňující vládní tým z takřka kriminálních činů byly. Potřebovali si občanští demokraté namasírovat sebevědomí, když už není otce zakladatele, jak se o víkendu mluvilo o Klausovi? Nebo snad chtěli vyslat signál oněm třiceti procentům virtuálních voličů, že ODS zůstává tak moc napravo, že dál už je jen zeď, jak kdosi parafrázoval někdejší Klausův bonmot?

Ve skutečnosti víkendový kongres žádnou podstatnou zprávu nepřinesl. Jen opětovné potvrzení, že na politickém jevišti slova mohou plynout, jak chtějí, avšak rozhodovat se bude stejně v zákulisí. Voliči už si to nějak přeberou.

PRÁVO 24. listopadu 2003