Nezaplacené účty za energie, nevyrovnané splátky leasingu, spotřebního úvěru na zboží nebo třeba dluh za černou jízdu v MHD. Všechny tyto pohledávky se mohou ocitnout v Centrálním registru dlužníků, který funguje jako privátní projekt.

Do systému provozovaného na internetu může své dlužníky zanést jakýkoli věřitel včetně fyzických osob. A pokud se jméno dlužníka objeví v systému třikrát, začne ho od příštího měsíce program automaticky prověřovat s tím, že výsledkem může být elektronické udání na policii pro podezření z podvodu.

Projekt se však nelíbí Úřadu na ochranu osobních dat (ÚOOÚ) a zdrženlivě se k němu staví i sama policie.

Začnou od nejstarších pohledávek

„Tři nesplácené dluhy nejsou jedinou podmínkou, za prvé bude muset jít o zpoždění alespoň dvou splátek a robot bude také prověřovat různá klíčová slova, podle nichž pozná, zda například dlužník nebyl již oznamován na policii a podobně,“ řekl Právu analytik registrů pro Evropskou unii Jiří Jehlička, který podobné systémy pro provozovatele prověřuje.

Přesto připouští, že v síti robotického oznamovatele v první fázi uvíznou tisíce právnických osob a třicet až čtyřicet tisíc fyzických osob. Protože takové množství podání by policii zahltilo, nechce je CERD odeslat najednou, ale postupně.

„Začne se od nejstarších pohledávek, u kterých by hrozilo promlčení,“ podotkl Jehlička.

Podle mluvčí kriminální policie Pavly Kopecké je s podivem, že CERD plánovaný krok s policií předem neprojednal. Policie se o něm dozvěděla z médií, upozornila na to televize Nova.

„Už dnes dostává policie prostřednictvím registru asi sto oznámení měsíčně. Pod nimi je však zpravidla podepsaný přímo věřitel a registr hraje jen roli zprostředkovatele. Teď bude registr přímo oznamovatelem, takže my je budeme například žádat o doplnění informací,“ uvedla Kopecká.

Většina případů oznámených z CERD navíc bývá podle mluvčí vyhodnocena jako občanskoprávní spor, v němž nejde o trestný čin. „Jsou to zpravidla neurovnané finanční spory mezi fyzickými osobami,“ dodala mluvčí.

Sporné body projektu

Podle advokáta Josefa Lžičaře podnět k zahájení trestního stíhání může podat každý. Jenže právě to může být v tomto případě problém, protože CERD jako třetí strana vstupuje do vztahu mezi věřitelem a dlužníkem. Automatický systém přitom nemůže například vzít v potaz situaci, kdy už dlužník s věřitelem vyjednávají o řešení.

O systém se už začal zajímat Úřad pro ochranu osobních údajů. „O tom problému víme a zabýváme se jím,“ uvedla mluvčí ÚOOÚ Hana Štěpánková.

„Naše kompetence ale nesahá tam, kde jde o právnické osoby. Pokud jde o osoby fyzické a zpracování jejich osobních údajů, vyhodnocujeme situaci a úřad se k věci vyjádří,“ doplnila mluvčí.

Také CERD si chce podle Jehličky opatřit dobrozdání úřadu ještě před spuštěním aplikace. „Příští týden poskytneme ÚOOÚ aplikaci k posouzení. Spustíme ji, pouze pokud tomu nebude bránit zákon,“ dodal Jehlička.