V květnových parlamentních volbách zvítězila v Česku ČSSD, není ale s to sestavit vládu. Koaliční jednání tedy vede pravicová ODSTOP 09 a s parlamentním nováčkem Věci veřejné VVV). Tyto strany by měly v dvousetčlenné Sněmovně pohodlnou většinu 118 hlasů.

Schwarzenberg svá slova z přednášky potvrdil s tím, že podle jeho názoru jsou v ODS i v ČSSD stále síly, které by si velkou koalici přály. Dokud se tři nyní vyjednávající strany nedomluví, platí, že velká koalice je stále otevřenou možností.

Velkou koalici prý preferuje i Klaus

Podobně mluvil v neděli v pořadu ČT Otázky Václava Moravce i vyjednávač VV Vít Bárta. Uvedl, že riziko velké koalice stále existuje a část ODS po ní touží. První místopředseda ODS David Vodrážka to v témže pořadu odmítl. [celá zpráva]

Ve Vídni Schwarzenberg podle APA podotkl, že s ohledem na koaliční jednání je třeba si uvědomit, že velkou koalici považuje za lepší řešení i prezident Václav Klaus.

"Kromě toho mají i kruhy, které založily stranu Věci veřejné VVV), zájem na velké koalici, aby tak bylo zajištěno nerušené rozdělování veřejných zakázek ve městě i na venkově," citovala APA Schwarzenberga.

Koaliční jednání komentoval Schwarzenberg podle agentury slovy: "Vyjednáváme čile dál" a s pomrkáváním dodal, že nejen USA, ale také Česko je země neomezených možností.

V Evropě prý přibývají nacionalistické tóny

Podotkl také, že volby v zásadě odrážely silnou frustraci veřejnosti. "Volby byly odmítnutím politické kasty, která se vyvinula během posledních 20 let," citovala jej APA. Za pozitivní Schwarzenberg podle ní považuje to, že neuspěla žádná ze stran na okraji politického spektra.

Český exministr zahraničí obecně varoval před přibýváním "nacionalistických tónů" v Evropě. Budou-li připuštěny, události budou směřovat k poměrům 30. let 20. století, poznamenal. "Kouzelné zaklínadlo, které se ve světě prosadilo, je to nacionálního socialismu," citovala jej agentura.

Odborníci vidí jako otevřené i sobotní slovenské parlamentní volby. Dosavadní průzkumy ukazují těsné klání mezi stranami nynější vlády levicového Směru-SD s populisty SNS a LS-HZDS na jedné straně a pěti pravostředovými uskupeními na straně druhé. Menší slovenské strany se totiž v průzkumech pohybují jen kolem pětiprocentní hranice pro vstup do parlamentu, a lze tedy těžko odhadnout podoby možných koalic.

"V sobotu se bude hrát slovenská ruleta," citovala APA šéfa nadace Konrada Adenauera pro Česko a Slovensko Huberta Gehringa.