Ostrý nesouhlas vysokoškolské veřejnosti a jednání se zástupci ministerstva ho ale zřejmě vedly k tomu, že v pátek svou "pokutu" sníží. Částku 430 miliónů korun chtěl Kraus převést na jiné účely v resortu. Podpořil ho i šéf KDU-ČSL a předseda rozpočtového výboru Miroslav Kalousek. Odůvodnili to tím, že ministerstvo plýtvá.

Provokace, či legrace?

"Návrh, že vysoké školy nedostanou peníze, protože se státní správa dopustila nějaké chyby, považujeme za komický. Je to vůči vysokým školám krajně nezodpovědné. Navíc, rozpočtový výbor má řadu možností, jak ministerstvo kontrolovat, tak proč to neudělal?" řekl Právu šéf Vysokoškolského odborového svazu František Barták.

Za pokus o provokaci považuje úmysl poslanců iniciátor výzvy "Počítejte s námi", která v únoru upozornila na finanční problémy vysokých škol, Petr Bilík z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. "Možná je to od poslanců dobrý úmysl vyprovokovat nás, abychom šli do ulic bojovat za víc prostředků pro vysoké školy," soudí Bilík.

Zároveň však míní, že může jít o cílenou provokaci vůči ministerstvu. "Jsou to jasné náznaky, že nesouhlasí s jeho koncepcí a že by v budoucnu chtěli změnu v jeho vedení. Jenže fakt je ten, že jediná seriózní analýza stavu vysokého školství vyšla od tohoto ministerstva," zastává se svých "nadřízených" Bilík.

"Ne, nejedná se o cílenou provokaci či o náročný politický tah s promyšlenou koncepcí. To bychom přeceňovali pohnutky autora návrhu. Pan poslanec Kraus jde prostě cílevědomě za svým a jeho osobní priority se nenacházejí v oblasti vzdělání," reagovala včera ministryně školství Petra Buzková. "Vybral si, bohužel, právě oblasti, na které by ztráta bezmála půl miliardy dopadla obzvláště bolestně - investice do veřejných vysokých škol a do zařízení ústavní péče o děti," řekla Právu Buzková. "Snad nejsem přehnaně optimistická, když spoléhám na zdravý rozum poslanců, nejen těch koaličních, a věřím, že panu poslanci jeho návrh neprojde," dodala.

Místo červené karty žlutá

Sám Kraus na dotaz Práva označil úvahy o provokacích za "spekulace zaměřené špatným směrem". Jak řekl, poslanci, kteří návrh podporují, jen chtějí, aby ministerstvo předkládalo návrhy rozpočtu tak, aby bylo jasné, na co budou peníze použity. "A myslím si, že naše gesto vyprovokovalo ministerstvo k tomu, že ve čtvrtek proběhla jednání i na nejvyšší úrovni. Na základě nich jsme se rozhodli, že když nám ministerstvo dá garanci, že část prostředků - kde nebylo řečeno, na co budou použity - podloží konkrétními projekty, slevíme. Nebudeme navrhovat snížení rozpočtu o 430 miliónů korun, ale o 150 miliónů. Místo červené karty tedy udělíme ministerstvu žlutou," prohlásil Kraus s tím, že s kolegy chtějí eliminovat obavy vysokých škol. Zdůraznil ale, že čtvrtletně budou sledovat, jak jsou tyto finanční prostředky čerpány.