Klaus doplnil, že rozhovory byly produktivní a ocenil, že všichni zúčastnění přijali volební výsledky s respektem a nikdo nejeví nepřiměřené ambice. S ohledem na reálnou možnost vzniku středopravé trojkoalice proto vyčká, jak jednání dopadnou, a nepověří zatím nikoho sestavením kabinetu.

Video

Petr Nečas absolvoval schůzku s Václavem Klausem

Sérii schůzek odstartovalo v deset hodin dopoledne setkání s Bohuslavem Sobotkou, který vede jednání za vítěznou ČSSD. Sobotka Klausovi řekl, že by se rád pokusil sestavit vládu. Lídr ODS Petr Nečas Klause informoval, že chce vládu sestavit s TOP 09 a Věcmi veřejnými.

Sobotka se kvůli možnému kabinetu sešel s lídrem ODS Petrem Nečasem. Po jednání konstatovali, že spolupráce není s ohledem na rozdílnost programů možná. [celá zpráva]

Stejně tak se chce Sobotka scházet i s ostatními předsedy a pokusit se najít nějaký průsečík v programech.Po jednání

Prezident Sobotkovi neřekl, že to bude právě on, komu první pokus dá. „Schůzku jsem vnímal jako informativní na počátku celého procesu. Na jeho konci předpokládám, že prezident dospěje k nějakému rozhodnutí.“

Video

Bohuslav Sobotka po jednání s prezidentem Klausem. Zdroj: Novinky.cz

Sobotka doplnil, že strana nyní připravuje analýzu výsledků voleb. „Nepochybně její součástí bude kritický přístup k jednotlivým průzkumům veřejného mínění. Jeden často popíral druhý. Do budoucna k nim musíme přistupovat s větším odstupem. Taková fascinace výzkumy před volbami byla možná zbytečná,“ podotkl Sobotka.

Prezident Václav Klaus přijal v pondělí na Hradě místopředsedu ČSSD Bohuslava Sobotku

Prezident Václav Klaus přijal v pondělí na Hradě místopředsedu ČSSD Bohuslava Sobotku

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Nečas strávil u Klause o 15 minut déle

Od jedenácti hodin jednal s Klausem Nečas, jehož dokonce strana už navrhla jako svého možného kandidáta na premiéra. [celá zpráva]

U prezidenta byl o patnáct minut déle než jeho sociálnědemokratický protějšek. Klausovi tlumočil zájem ODS vytvořit koalici rozpočtové odpovědnosti s TOP 09 a Věcmi veřejnými (VV). Podle Nečase je na prezidentovi, koho první pověří sestavením vlády. „Prezident nemá žádný zájem jednání komplikovat či vytvářet zápletky,“ prohlásil Nečas. Lídr ODS také připustil, že VV jsou nečitelnou stranou.

„Je to politická realita. Hlubší životopis dvou nových stran neexistuje, u TOP 09 znám životopis jejích představitelů,“ řekl Nečas. Podle něj už proběhla v pondělí první jednání s oběma potenciálními koaličními partnery. „První neformální kontakty bych označil za velmi nadějné,“ prohlásil Nečas s tím, že nyní je třeba je jednat především o programu nikoli o personálních otázkách.

Prezident Václav Klaus uvítal na hradě lídra ODS Petra Nečase

Prezident Václav Klaus uvítal na hradě lídra ODS Petra Nečase

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Právě ODS má větší šanci sestavit vládu než vítězní sociální demokraté. Začala už jednat s TOP 09, jejíž předseda Karel Schwarzenberg přišel na Hrad ve 13:30, a Věcmi veřejnými. S jejich předsedou Radkem Johnem se prezident setkal v 15:30.

John dostal od Klause "rady do života"

Klause podle Johna především zajímalo, zda povedou VV jednání i s ČSSD. John to odmítl, neboť by to znamenalo opírat se o podporu KSČM, která je pro jeho stranu nepřijatelná.

Jako posledního přijal prezident Václav Klaus předsedu Věcí veřejných Radka johna.

Jako posledního přijal prezident Václav Klaus předsedu Věcí veřejných Radka Johna.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Doplnil také, že od Klause dostal několik  "užitečných rad", jak se má jako  nováček v politice pohybovat, aby hned nenarazil.

Hodinu před Johnem Klause navštívil šéf komunistické strany Vojtěch Filip, který jednání označil za standardní. Nová vláda by podle něj měla vzniknout co nejdříve.

Video

Karel Schwarzenberg po návštěvě Václava Klause. Zdroj: Stream.cz

Schwarzenberg po jednání uvedl, že hlavu státu informoval o jednáních s Nečasem i vzájemné ochotě se dohodnout.

Klause prý zajímal Schwarzenbergův názor na to, koho jako prvního oslovit kvůli sestavení kabinetu. Schwarzenberg zopakoval svůj názor, že první pokus by měl mít lídr vítězné ČSSD Bohuslav Sobotka. Prezident však prý ani nenaznačil, koho nakonec pověří.

Prezident Václav Klaus s předsedou KSČM Vojtěchem Filip

Prezident Václav Klaus s předsedou KSČM Vojtěchem Filip

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Bohuslav Sobotka se už několikrát nechal slyšet, že i kdyby dostal jako první pověření sestavit vládu, zřejmě neuspěje. Strana nemá žádný koaliční potenciál a s komunisty nedá dohromady dost hlasů. Přesto považuje Sobotka za správné, aby první pokus dostal.

Výkonná rada ODS v neděli znovu deklarovala, že velká koalice s ČSSD nepřichází v úvahu.

Čtěte také
Seznamy poslanců
Jiří Paroubek rezignuje na post předsedy ČSSD
Volební průzkumy byly vedle, překvapily výsledky ČSSD i TOP 09
Jak dopadly volby v krajích
Bém skončil v čele pražské ODS
Do Sněmovny se dostal rekordní počet žen
Pravice získala většinu 118 hlasů
Šéfové KDU-ČSL a SZ odcházejí
Reakce politiků po zveřejnění odhadů