Langer je možná nejznámější, ale nikoliv jedinou „obětí“ voleb. Do Sněmovny se nevrátí ani mnoho dalších 'harcovníků'.

Pavel Severa, který stál v čele kandidátky TOP 09 v Pardubickém kraji, byl přeskočen primářem Pardubické nemocnice Jiřím Skalickým. Na Pardubicku neobhájil svůj post ani poslanec ODS Daniel Petruška. Toho na čele vystřídal poličský starosta Jaroslav Martinů, který původně figuroval až na 18. místě. Do Sněmovny se z pardubického regionu podívá i 25letá studentka Květa Končická. Tu do čela kandidátky potažmo Sněmovny vyslaly preferenční hlasy voličů KSČM z původně čtvrté pozice.

Seznam poslanců zvolených do Sněmovny

Posty lídrů na Vysočině obhájili Miroslava Němcová (ODS), František Bublan (ČSSD) i Pavel Kováčik (KSČM). Za TOP 09 však voliči vyslali do Sněmovny přednostu gynekologicko-porodnického oddělení jihlavské nemocnice Aleše Roztočila, který původně figuroval až na 19. místě.

Čtěte také
Seznamy poslanců
Jiří Paroubek rezignuje na post předsedy ČSSD
Volební průzkumy byly vedle, překvapily výsledky ČSSD i TOP 09
Jak dopadly volby v krajích
Bém skončil v čele pražské ODS
Do Sněmovny se dostal rekordní počet žen
Pravice získala většinu 118 hlasů
Šéfové KDU-ČSL a SZ odcházejí
Reakce politiků po zveřejnění odhadů

Kandidující hejtmani uspěli

Hned v několika regionech bodovali díky preferenčním hlasům nynější hejtmani. Michal Hašek přeskočil na jižní Moravě ze své 11. příčky a 25 181 hlasům i lídra kandidátky a úřadujícího místopředsedu Bohuslava Sobotku. Podobně se vedlo i Davidu Rathovi ve středních Čechách. Ten si vyměnil své druhé místo s lídrem Milanem Urbanem.

Čtěte také: V soubojích krajských lídrů vyhrál Schwarzenberg, nejvíce bodů měla Luxová

Zabodovala i hejtmanka Plzeňského kraje Milada Emmerová. Z osmé pozice poskočila v regionu na první. Podobně se vedlo v Karlových Varech i Josefu Novotnému, ten se dostal na první místo ze 13. pozice.

V hlavním městě vrátili voliči do Sněmovny Marka Bendu (ODS). Ze 17. pozice poskočil na šestou. Rekordmanem je v tomto směru jeho stranický kolega Jan Florián, který si polepšil o 28 míst a voliči jej doslova katapultovali na osmou příčku a tím i do Sněmovny.

Schwarzenberg Pražany oslovil

V Praze, kde jako v jediném kraji zvítězila TOP 09, získal její předseda Karel Schwarzenberg 46 087 preferenčních hlasů, což je rekord letošních voleb. V hlavním městě uspěli i další lídři - Martin Pecina (ČSSD), Radek John (VV) i David Vodrážka (ODS).

Na Ústecku uspěl šéf ČSSD Jiří Paroubek i dvojka kandidátky Jiří Šlégr. Neuspěl naopak šéf krajské organizace Petr Benda. Za ODS se do Sněmovny vrátí Petr Gandalovič a vstoupí tam i kontroverzní chomutovská primátorka Ivana Řápková.

Ve Zlínském kraji uspěli jak lídr ODS Petr Nečas, tak místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Na severu Moravy oslovil voliče s více než 23 tisíci preferenčních hlasů místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek či krajský lídr ODS Pavel Drobil.