Náznak ochladnutí vztahů mezi Paroubkem a Pecinou lze najít i v poslední tiskové zprávě předsedy sociální demokracie, v níž představuje priority na prvních sto dní své případné vlády. Píše zde i o svém vládním týmu.

„Veřejnost tak ví, že mezi mé nejbližší spolupracovníky v případné budoucí vládě bude patřit Bohuslav Sobotka, Lubomír Zaorálek, Zdeněk Škromach, Milan Urban, Michal Hašek a další,“ uvedl v tiskové zprávě Paroubek. A právě zde Pecinovo jméno chybí.

Měl patřit mezi největší osobnosti

Přitom na programové konferenci v Teplicích, kde se definitivně rozhodlo o kandidatuře ministra vnitra ve volbách, se Pecinovo pokračování ve funkci bralo za hotovou věc.

A Paroubek před konferencí v rozhovoru pro Právo, zda také Pecina patří do jádra jeho budoucí vlády, odpověděl, že patří mezi „ty největší osobnosti, které logicky své místo v příští vládě mají“.

Již minulý týden však předseda sociální demokracie Právu řekl, že v případě vedení ministerstva vnitra je „trošku na vážkách“. „Očekávám určitý souboj na dálku mezi současným ministrem vnitra Martinem Pecinou a očekávám jeho výborný výsledek v Praze a Františka Bublana na Vysočině. A mohu se rozhodnout jiným způsobem,“ prohlásil Paroubek.

Na dotaz, zda by případný neúspěch lídrů v regionech měl vliv na jejich angažmá ve vládě, odpověděl: „Je třeba zvážit u každého případu okolnosti a v tomto případě jsem soudný.“ V středečních Hospodářských novinách však Paroubek svůj výrok ještě trochu posunul. „Pecina se dostal do čela kandidátky zcela mimořádně a já od něj očekávám mimořádné nasazení a také mimořádný výkon,“ řekl.

Přílišné ambice?

Podle informací Práva stojí za ochlazením vůči Pecinovi jeho budoucí ambice, které k nelibosti vedení ČSSD dává v poslední době příliš najevo. V kuloárech se totiž hovoří o tom, že by se Pecina mohl stát premiérem, a mohl by v případě havarijní situace - například velké koalice ČSSD a ODS - nahradit Paroubka.

Jedni hovoří o tom, že tyto informace pouští Věci veřejnéTOP 09, aby byla možná případná koaliční spolupráce, jiný zdroj ze soc. dem. Právu však tvrdil, že Pecina tak vysoké ambice má.

Jméno ministra vnitra se v souvislosti s křeslem předsedy vlády poprvé skloňovalo na podzim, kdy se hledala shoda mezi soc. dem., ODS a zelenými na novém českém eurokomisaři. Podle informací Práva se tehdy zvažovalo, že by do Bruselu odešel premiér Jan Fischer, jehož by v úřadu nahradil právě Pecina.

Klepnutí přes prsty

Zdroje z Lidového domu však Právu řekly, že situace není tak horká, jak by se mohla zdát a že Pecina na vnitru přeci jen zůstane. Paroubek totiž stínovému ministru vnitra Františku Bublanovi stále zcela neodpustil, že za doby jeho působení unikla Kubiceho zpráva a samotnému Bublanovi se prý na vnitro tolik nechce a raději by se viděl na klidnějším postu, například ombudsmana.

Poslední náznaky ochlazení prý byly důsledným varováním a „klepnutím přes prsty“, aby Pecina krotil své ambice. Už kvůli tomu byl i „na koberečku“ vedení ČSSD.

„Paroubek ho přes noc dostal do vrcholové politiky a nelíbí se mu, že hovořil o tom, že by ho mohl nahradit. To je vrcholně stranická záležitost, na což Pecina, který není součástí nejužšího vedení a vlastně ani není člen soc. dem., nemá nárok,“ řekl Právu zdroj, který si nepřál být jmenován.

„Pecina chce zůstat na vnitru a asi nejhorším trestem by pro něj bylo, kdyby zůstal řadovým poslancem. Myslím, že ten vzkaz pochopil,“ dodal.