Ačkoli lidovci včetně Svobody veřejně tvrdí, že nic dramatického se neděje, anonymně přiznávají, že bývalý partajní šéf nyní sklízí plody svého dřívějšího arogantního a přezíravého chování například vůči svým stranickým kritikům.

Důsledkem toho je fakt, že Svoboda, ačkoli je nejvýše postaveným lidovcem ve vládě, již nebude svou stranu zastupovat při koaličních jednáních, které vládní strany označují jako K 9. Jde o tým, v němž každá vládní strana má své tři nejvyšší představitele.

Lidovce nyní při pravidelných každotýdenních schůzkách zastupuje Miroslav Kalousek, jeho první místopředseda a zároveň místopředseda Sněmovny Jan Kasal a další člen stranického vedení, ministr dopravy Milan Šimonovský. Svoboda bude přizván pouze tehdy, když půjde o zahraniční politiku.

"Já si na to vůbec nestěžuji, jsem naopak rád, že to tak je. Nevidím v tom žádný problém," řekl navenek klidný Svoboda Právu. Dodal, že se bude věnovat práci na ministerstvu a v předsednictvu strany, kde má na starosti zahraniční otázky. Podle něj se význam zahraniční politiky ještě zvýší po vstupu Česka do Evropské unie.

Kasal jako supervizor

Přestože Svoboda jako šéf české diplomacie má logicky ve straně na starosti zahraniční politiku, dostal v uplynulých dnech další ránu: bude sice odpovídat za stranickou přípravu voleb do Evropského parlamentu, avšak dohlížet nad ním jako tzv. supervizor bude Kasal, který s šéfem Miroslavem Kalouskem vždy patřil k Svobodovým odpůrcům.

Kasal totiž ponese odpovědnost za všechny volby. Podle důvěryhodných zdrojů ale Svoboda nijak neprotestoval, neboť nikdo si nyní netroufá odhadnout, jak volby dopadnou a případná prohra může pozice místopředsedů zhoršit.

Kasal v nové situaci nevidí nic špatného a odmítá fakt, že by byl jeho letitý rival odstaven z vrcholné politiky. "Myslím, že se nijak poškozen necítí," řekl na Svobodovu adresu. K jeho vyšachování z K 9 Právu řekl: "Strana není charita, ta ani neodměňuje, ani netrestá, jejím úkolem je hledat nejlepší řešení do budoucnosti. Bez ohledu na to, co kdo dělal minule, tak toto se jeví jako nevhodnější sestava K9 a tečka."

Podle Kasala je Šimonovský nově zástupcem lidovců při koaličních schůzkách proto, že je současně senátorem odpovědným za kontakty mezi vládou a parlamentem.

Svobodovi zastánci ale tvrdí, že jde o obyčejnou pomstu, neboť nemá logiku, aby při koaličních jednáních nebyl přítomen místopředseda vlády, který je současně místopředsedou strany.

Poslední lekci dostal Svoboda při nedávném jednání předsednictva strany. Na návrh Kasala ho totiž zařadilo v pořadí místopředsedů až na poslední místo, neboť dostal na sjezdu nejméně hlasů. Svoboda tak má do budoucna minimální šanci zastupovat při jednáních Kalouska, neboť stojí až na konci řady za Kasalem, Ambrozkem, Šimonovským a Línkem.

"Byl přezíravý"

"Jako předseda strany měl pocit, že se nemusí radit s ostatními členy vedení, a to se mu vymstilo," řekl Právu dobře informovaný zdroj k důvodům, které vedly k odstavení někdejšího šéfa na okraj stranické hierarchie.

Podle zdrojů blízkých Svobodovi je bývalý předseda psychicky zdrcen, neboť se obává i toho, že po volbách do Evropského parlamentu by mohlo dojít ke změnám ve vládě a on by mohl vypadnout ze hry úplně. Proto by nejraději kandidoval do EP, ale jeho porážka přišla pozdě, neboť sjezd na lídra lidovců již nominoval senátorku Zuzanu Roithovou.

"Stav je takový, jak odpovídá výsledkům sjezdu a já necítím žádné nutkání na tom nic měnit," poznamenal ke své nejnovější situaci Svoboda a dodal: "Nehledejme za vším potíž a konflikt. Já se cítím dobře. Vždy dělám s plným nasazením věci, které dělám a které mám zrovna dělat. Nejsem závislý na žádných funkcích."