Na uspořádání schůze budou sociální demokraté trvat, pokud se protikorupční balíček ministra vnitra a lídra pražské kandidátky ČSSD Martina Peciny nepovede projednat na poslední řádné schůzi sněmovny, plánované na 18. května.

Vládní protikorupční balíček, který by měl mimo jiné zavést institut korunního svědka, poslala sněmovna do závěrečného schvalování už v polovině dubna. Už tehdy ČSSD možnost svolání mimořádné schůze naznačovala, neboť nebylo jisté, že se závěrečné hlasování podaří do voleb uskutečnit. Sociální demokraté přijetí balíčku ještě před volbami označují za svou prioritu.

Nebudou umožněny nové body programu

V pondělí bude Paroubek o mimořádné schůzi jednat s předsedou poslanců ČSSD Bohuslavem Sobotkou, později i s politiky dalších stran. Ve čtvrtek hodlá ČSSD návrh přednést na organizačním výboru sněmovny, uvedl šéf volební kampaně ČSSD Jaroslav Tvrdík.

O svolání schůze musí požádat alespoň 40 poslanců, kterými ČSSD disponuje. Místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS), která nyní dolní parlamentní komoru vede, musí v takovém případě schůzi svolat. Nebude už možné měnit její termín ani zařazovat nové body programu.

V dubnu ČSSD také uvažovala o tom, že by na této mimořádné schůzi zorganizovala výpověď bývalého elitního detektiva Karla Tichého, který pracoval na spisu Krakatice o údajném prorůstání zločinu a politiky.

Protikorupční balíček kromě úprav institutů korunního svědka a protikorupčního agenta mění také postavení spolupracujícího obviněného. Měl by například rozšířit výčet trestných činů, na které je možné nasadit odposlechy.