Plány ODS pro rodiny představil Nečas spolu s místopředsedkyní Sněmovny Miroslavou Němcovou v pražském rodinném centru Paleček. Netradiční kulisou předvolební debaty, při níž si lídr ODS zul boty a usadil se do dětského koutku, byly hrající si děti, které se proslovy politiků nenechaly vyrušit ze svého dopoledního programu.

Většinu bodů svého rodinného balíčku ODS prosazovala už v době, kdy NečasTopolánkově vládě vedl ministerstvo práce a sociálních věcí. Politickou sílu uvést je do praxe ale strana kvůli své slábnoucí pozici ve Sněmovně neměla.

Novinkou letošního programu je pružnější model rodičovské. Matky či otcové by nově mohli přecházet z dvouleté na tříletou rodičovskou a obráceně. Finanční rozdíl by se po změně tempa jednorázově vyúčtoval. ODS chce rodičům nabídnout také takzvanou turbomateřskou, při níž by mohli 18 týdnů čerpat sto procent původního platu, ale vzdali by se následného pobírání rodičovského příspěvku.

Dalším pilířem rodinné politiky by podle ODS měla být větší podpora částečných pracovních úvazků. Zaměstnavatel, který by ho nabídl rodiči pečujícímu o dítě do 12 let, by dostal od státu slevu až 7 200 korun ročně na sociálním pojištění.