Ta se z plánovaných pětačtyřiceti minut protáhla skoro na dvojnásobek. Klaus si dal záležet na tom, aby bylo vidět, že s Kalouskem se mu bude mnohem lépe komunikovat než s bývalým předsedou Cyrilem Svobodou. Kontakty s ním se omezovaly jen na nejnutnější míru, týkaly se jen zahraničněpolitické agendy a provázely je i spory.

Prezident Kalouska ocenil jako kvalifikovaného odborníka s dlouholetou ekonomickou praxí. "Oba jsme v politice pragmatisty a máme racionalistický postoj," řekl prezident, který však netajil, že například vládní reformu veřejných financí v její současné podobě považuje za nedostatečnou.

Kalousek se také domnívá, že jeho názory se s Klausovými v mnohém shodují. "Řekl bych, že máme s panem prezidentem podobný konzervativní postoj k tomu, jak by měla vypadat politická scéna," prohlásil předseda lidovců, který má na rozdíl od svého předchůdce Svobody s Klausem podobně rezervovaný pohled na české účinkování v irácké válce.

Klaus už jako šéf ODS, stejně jako nyní jeho nástupce v čele strany Mirek Topolánek, považoval lidovce za možné partnery v případné vládní koalici. Zatímco Svoboda jednoznačně vsadil na sociální demokraty, Kalouskovo zvolení otevřelo možnost k jakémukoliv uspořádání bez účasti komunistů.

Vláda se prý nezatřese

Kalousek Klausovi oznámil, že "KDU-ČSL zůstává pevnou součástí současné vládní koalice". Dodal, že nevidí důvod, "proč by změna na pozici předsedy KDU-ČSL měla v tuto chvíli znamenat jakékoliv personální změny a rekonstrukci vlády". Klaus označil za užitečné, že to slyšel od Kalouska přímo, a ne jen přes média.

Premiér a šéf ČSSD Vladimír Špidla přitom den předtím na tiskové konferenci po sobotním předsednictvu soc. dem. řekl, že se ještě nerozhodl, zda Kalouskovi nabídne vstup do vlády. Na dotaz Práva uvedl, že toto uvažování není ukončeno a že si na něj vyhradil několik týdnů, během nichž věc také zkonzultuje s řadou politických partnerů.

Veto asi nechystá

Se skřípěním zubů Klaus zřejmě podepíše jedenáctku zákonů k reformě veřejných financí. Uvedl, že reformu považuje za nedostatečnou, ale k rozhovoru s Kalouskem řekl: "Byl pro mě návodem k mému podpisu či eventuálnímu nepodpisu těchto zákonů." Kalouskova slova mají váhu nejen proto, že je předsedou rozpočtového výboru Sněmovny, ale patřil k hlavním vyjednávačům reformních zákonů.

Pokud by Klaus zákony vrátil Sněmovně, musela by koalice sehnat všech 101 svých poslanců k přehlasování veta. Potíže by ale mohly nastat kvůli výhradám soc. dem. Josefa Hojdara, za kterého by mohl jen v některých případech zaskočit z ODS vyloučený Petr Kott. Tomu například není proti srsti zkrácení nemocenské.

Špidla očekává tvrdší souboje

"Předpokládám, že koaliční politika bude tvrdší a zřetelnější, protože pan předseda Kalousek koneckonců naznačil, že i on půjde touto cestou," řekl v sobotu Špidla novinářům. Podle něj bývalý předseda lidovců Cyril Svoboda je "velmi zajímavý politik, ke kterému jsem měl opravdu blízko".

Kalouska premiér podle svých slov velmi dobře zná a hodnotí na něm "schopnost zřetelně formulovat postoje. To mám rád a myslím si, že koaliční spolupráce bude fungovat velmi dobře," uzavřel Špidla.