Naváží se hlavně do jejího šéfa ČSSD Jiřího Paroubka. Proti němu je zaměřena i další část kampaně ODS, vznikl i videoklip.

Nečas si v knize s názvem „Naděje pro odpovědnou politiku“ povzdychnul, že politika zhrubla. O viníkovi má jasno. „Je to tím, že do politiky vstoupili lidé jako Jiří ParoubekDavid Rath a s nimi v krátkém závěsu další z jejich stínu jako Jaroslav Tvrdík a Petr Dimun,“ uvádí v knize Nečas.

Konkurenční ČSSD je podle Nečase vždy populistická: „ČSSD byla vždy populistická, už za Miloše Zemana i Vladimíra Špidly. Ale tito dva politici měli na zřeteli – na rozdíl od Jiřího Paroubka – zájem státu, tedy především Miloš Zeman,“ tvrdí Nečas v publikaci.

Volební lídr se nebrání ani příkrému hodnocení soupeřů. Zatímco Zeman je podle Nečase státník, Paroubek „se státníkem nikdy nestal a z politika se zvrhl v politikáře, protože žádné limity nezná.“

Výhybky k bankrotu

ČSSD, která podle průzkumů míří k volebnímu vítězství, podle Nečase produkuje hard populismus: „Miloš Zeman dokázal udělat kroky, které byly sice občas v rozporu s tím, co hlásal, ale byly správné pro tuto zemi. Paroubek by něco takového nikdy neudělal. Jinak řečeno, onen Zemanův a Špidlův soft populismus se změnil v hard populismus“. Program sociální demokracie dokonce podle Nečase „přímé nastavení výhybek ke státnímu bankrotu“.

Nečas se samozřejmě v knize nevěnuje jenom konkurenční ČSSD, ale i třeba svému předchůdci Mirku Topolánkovi. Ovšem, nikterak dramaticky. Zavzpomínal, jak v roce 2002 neuspěl v klání o post předsedy strany a vyhrál Topolánek. „Dokázal jsem se smířit s prohrou -  a nebylo to lehké, to otevřeně říkám  - a nezačal jsem Mirkovi Topolánkovi okopávat kotníky a čekat na příležitost, abych mu skočil po krku,“ uvedl Nečas.

Volební lídr ODS prozradil, že si za osobnosti, které zcela zásadně ovlivnily polistopadový vývoj, považuje Václava Klause, Václava Havla a Miloše Zemana. První místo však jednoznačně patří Klausovi.

Nečas se také v knize přiznává, že jako kluk měl rád verneovky. Naopak Harry Poter lídra ODS neoslovil.

ODS v pátek zároveň představila další část své kampaně. Jedná se o negativní billboardy s Paroubkem a sliby ČSSD.

Strana také představila klip s názvem "Váš hlas rozhodne", který bude promítán v kinech před filmy. Devadesátivteřinový snímek tentokrát nevytvořil "dvorní režisér ODS" Filip Renč. Střídající se záběry šťastných lidí, radujícího se fotbalisty v dešti, hovořících úst a historických událostí ve světě i v Československu od soudu s Miladou Horákovou po listopad 1989 mají podle Langra upozornit na "sílu lidského hlasu, který může spoustu věcí změnit, rozhodnout".

Video

Předvolební spot ODS