Kalousek ve svém projevu narážel na neprůhledné propojení ODSČSSD. Mluvil "o vřelém obětí Patrika Oulického (ODS) a Petra Bendy (ČSSD) v severních Čechách“.

"Důkazy nemám, ale když o tom vědí všichni lidé v severních Čechách, tak na tom něco bude,“ řekl na dotaz Práva Kalousek. Dodal, že ve velkých stranách již kmotrové ovládli rozhodovací mechanismy a politiky vodí jako loutky.

Patrik Oulický je považováno za šedou eminenci a jednoho z "kmotrů" severočeské ODS. Do povědomí širší veřejnosti se dostal zejména tím, že si údajně bez povolení nechal v Moravanech rozšířit sídlo umístěné v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) České středohoří.

Petr Benda je šéfem ústecké ČSSD a bývalým asistentem Jiřího Paroubka. I některými svými spolustraníky je považován za kontroverzní osobnost.

Kalousek kampaň své strany označil za "okázale antipopulistickou" a připustil, že je těžké vysvětlit ji voličům.

Předseda Karel Schwarzenberg hovořil mimo jiné o potřebě reforem  důchodů i zdravotnictví a státní správy.  "Musíme si uvědomit, že tvrdá opatření, týkající se rozpočtu a výdajů státu, jsou na pořadu dne," uvedl Schwarzenberg.