Jako první balík problémů jim moderátor naservíroval věčnou otázku příliš široké poslanecké imunity. Všichni politici se zvláště před volbami dušují, že je neodůvodněná a je ji potřeba omezit, ale nikdy se nepodařilo cokoli v tomto směru změnit. Ani ODS a KSČM o omezení poslanecké imunity v programu nic nemají.

Podobným prachem zapadaným politickým slibem je zdanění poslaneckých náhrad nebo přímá volba prezidenta. Oba politici se shodli, že to považují za samozřejmé a že to do programu nepatří, přestože jsou pro veřejnost a média zajímavá.

„Je to relikt z Rakouska Uherska, kdy ten způsob zacházení i s poslanci byl jiný,“ řekl k imunitě Kováčik. S Vodrážkou by zachovali imunitu pouze v souvislosti s projevy ve Sněmovně a výkonem mandátu.

Šéfové poslaneckých klubů ČSSD a KSČM Bohuslav Sobotka (vlevo) a Pavel Kováčik

Šéfové poslaneckých klubů ČSSD a KSČM Bohuslav Sobotka (vlevo) a Pavel Kováčik

FOTO: Milan Malíček, Právo

Za složité pak Kováčik prohlásil možnost, že budou poslanci omezovat tvorbu různých funkcí, které navyšují poslanecké platy, protože málokterý poslanec má jen základní plat - z 200 je jich jen 35, to znamená, že 165 pobírá příplatky za různé funkce.

Vodrážka prohlásil, že poslanci musí být za práci placeni nadprůměrně a nechtěl se „lacině“ stavět za rušení výborů a podvýborů. Je pro jediný vysoký plat bez různých náhrad.

Kováčik si rušení výborů nedovede představit, protože každý výbor je spojen s agendou. Ovšem některé výbory se sejdou během roku jen párkrát. Vodrážka byl poté podmíněně zásadový s tím, že pokud se prokáže, že nepracují, mají být výbory zrušeny. Kováčik přitakal.

Oba zástupci se přihlásili k podpoře přímé volby hlavy státu. Ovšem zatím ani tato otázka není jistá, protože existuje široká škála názorů na  způsob volby a rozsah pravomocí takového prezidenta.