Anderle, který se o rozhodnutí strany dozvěděl až od ČTK, byl překvapen. Z jednání se omluvil, neboť slaví svátek. "Že mi nic neřekli, ještě včera jsem s nimi mluvil a omlouval se. Kdyby mi řekli, že se bude jednat o mně, přijel bych," řekl. Obvinění ze šíření rasistických materiálů odmítl.

Čtyřicetiletý Anderle, který je zároveň zastupitelem v Klenčí a šéfem okresní organizace zelených na Domažlicku je podle Martina Marka ze Strany zelených na Facebooku aktivní od loňského podzimu. Teprve v poslední době se ale prý na jeho profilu objevují odkazy s rasistickým podtextem. Kromě vyškrtnutí z kandidátky ho zároveň vyzývají, aby opustil veškeré stranické funkce, vzdal se postu zastupitele v Klenčí. Po republikových orgánech strany budou požadovat i zbavení členství.

"V pondělí zároveň podáme trestní oznámení z důvodu podezření ze spáchání trestného činu hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob a podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo omezování jejich práv a svobod," uvedl Bardzák.

Anderle vidí za svým odvolání snahu krajského vedení zbavit se ho. Domažlická organizace je podle něj nejaktivnější a lidé z předních míst kandidátky mají strach, že by je mohl díky preferencím voličů předběhnout. Vedení zelených v kraji se podle něj také nelíbilo to, že domažlická organizace například požadovala, aby se v případě pochybností o správnosti studia chomutovské primátorky Ivany Řápkové na plzeňských právech ctila presumpce neviny.