Kauzou se zabývá i ministr financí Eduard Janota, ČSSD ho požádala, aby v případě potvrzení zneužití dotace podal trestní oznámení.

Vlček večer v České televizi řekl, že má čisté svědomí, přiznal, že udělat Vrtala svým poradcem byla chyba. Více se ale ke kauze nevyjádřil.

Sociální demokraté tvrdí, že Vlček vycházel z dostupných informací a nemohl předpokládat úmysl či šlendrián na straně příjemce dotace či ministerstva financí při realizaci a kontrole dotace.

 

Není to jen jeho kauza, ale dotýká se i všech členů Sněmovny.Petr Nečas

"Nenesl ani odpovědnost za její využití se schváleným záměrem. Tato odpovědnost jednoznačně padá na příjemce a ministerstvo financí," uvedl v tiskové zprávě vedoucí PR soc. dem. Petr Dimun, který se zároveň pozastavil nad tím, že ministerstvo kontrolu provádí před volbami a prý se zpožděním.

"Jiří Paroubek přesto Miloslavu Vlčkovi vytkl spolupráci s panem Vrtalem jako poradcem, neboť se očividně jednalo o chybu, za niž je dnes Vlček terčem negativního zájmu médií," uvedli sociální demokraté v tiskové zprávě.

Do aféry se vložila i ODS, která ve středu na tiskové konferenci vyzvala Vlčka, aby se nevyhýbal dotazům novinářů a celou záležitost vysvětlil, případně zvážil setrvání na své pozici šéfa dolní komory. „Protože on tady mluví i za všech 200 poslanců. Není to jen jeho kauza, ale dotýká se i všech členů Sněmovny,“ zdůraznil šéf ODS Petr Nečas.

Vlček nechtěl přiznat, kdo mu dělá poradce

Vlček ale zřejmě věděl, že jeho poradce mu může způsobit nemalé problémy, protože informace kolem svého vztahu s Vrtalem zamlžoval. Nejprve pouze připustil, že ho "v Prostějově potkal“.

Později se ukázalo, že Vrtal jezdil s Vlčkem na služební cesty do zahraničí, což předseda Sněmovny vysvětloval tím, že mu dělal "třeba fotografa“. Jeho fotografie ale neměl k dispozici, až posléze pod tlakem médií přiznal, že je Vrtal jeho osobním poradcem.

Spornou dotaci původně získalo sdružení Sport centrum Harrachov, v němž působil Petr Vrtal, který dělal Vlčkovi poradce. Vrtal ale podle Hospodářských novin peníze vložil do hotelu své firmy PV Real. A když budovu s 99 lůžky a výhledem na krkonošské středisko vybudoval, prodal firmu i s hotelem svému společníkovi.

Paroubek zpochybňuje Janotu jako koně ODS

Janota v HN uvedl, že případ prošetří a v případě, že se prokáže zneužití dotace, bude chtít peníze zpět včetně penále.

Paroubek minulý týden ohlásil, že nadále platí zásada "padni komu padni“, kterou v ČSSD prosazuje. Nicméně ani výsledky Janotova šetření pro něj nemusí být relevantní, přiznal Paroubek a podotkl, že Janotu na post ministra nominovala konkurenční ODS.

Čtěte také: Paroubek odmítá řešit Vlčkovu aféru, olomouckou kandidátku zatím nechá být

HN v pondělí uvedly, že z občanského sdružení, které je oficiálním příjemcem dotace, "těžko stát uvidí peníze", a to právě proto, že za závazky ručí jen celé sdružení, ne jeho členové. "Neodpovídají podle zákona za škodu ani za dluhy," cituje deník právníka Pavla Černého. Ačkoli je tedy šéf sdružení Petr Vrtal podle HN "bohatým podnikatelem, na jeho peníze mu stát v tomto případě sáhnout nemůže".

Také po bývalé Vrtalově firmě PV Real může stát podle listu peníze vymáhat jen těžko. "Úředně totiž s dotací nikdy nepřišla do styku a dnes již patří brněnskému podnikateli Lubomíru Netopilovi," uvedly HN.

Vlček podle deníku osobně přesvědčoval poslance, aby dotaci schválili. Předseda Sněmovny se proti obvinění ohradil. V závěru minulého týdne oznámil, že ve snaze předejít spekulacím ukonči kancelář Sněmovny spolupráci s Vrtalem.