Bízková, která od roku 2006 působila na ministerstvu životního prostředí na pozici náměstkyně, nahradí ve vedení úřadu ministra zemědělství Jakuba Šebestu. [celá zpráva]

Toho Fischer vedením resortu pověřil poté, co na svůj post rezignoval ministr životního prostředí Jan Dusík. [celá zpráva]

Bývalý ministr byl nominantem Strany zelených, která však od své podpory Fischerova kabinetu odstoupila.

Předseda zelených Ondřej Liška to vysvětloval mimo jiné i tím, že kabinet ve svém rozhodování upozaďuje ekologické aspekty.

Rut Bízková

Narozena 19. července 1957. Vystudovala vysokou školu chemicko-technologickou v Praze a postgraduální studium matematiky.

Od září 2006 je náměstkyní na ministerstvu životního prostředí, je ředitelkou sekce ekonomiky a politiky životního prostředí.

Od roku 1981 pracovala v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži. Po absolvování stáže v Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) ve Vídni v roce 1993 zaměřila na životní prostředí a energetiku.

V letech 1994 až 1998 byla tiskovou mluvčí uhelných elektráren ČEZ a poté ředitelkou odboru pro styk s veřejností ministerstva životního prostředí. Od roku 1999 pracovala na ministerstvu průmyslu a obchodu, kde mimo jiné působila jako poradkyně náměstka ministra pro energetiku, hutnictví a stavebnictví. Od roku 2004 působila v české informační agentuře životního prostředí Cenia, která je příspěvkovou organizací MŽP.

Je vdaná, má jedno dítě.

 Zdroj: ČTK