“Jsem rád, že sociální demokraté dnes otevřeně sdělili, že jejich jediným potencionálním koaličním partnerem je KSČM. Podle dosavadních postojů ostatních demokratických politických stran je jasné, že žádná z nich nemůže akceptovat všech pět podmínek ČSSD pro případnou koaliční spolupráci, aniž by popřely své dřívější názory,“ reagoval v prohlášení volební lídr ODS Nečas na podmínky ČSSD.

Sociální demokraté v pátek ústy svého předsedy Jiřího Paroubka představili pět nepřekročitelných podmínek pro případnou koaliční spolupráci. Jde o zrušení veškerých zdravotnických poplatků a obnovení proplácení nemocenské, vyplacení mimořádného důchodu, zavedení progresivního zdanění, přijetí protikorupčního balíčku a snížení tempa zadlužování do roku 2013. [celá zpráva]

Na jednoznačném stanovisku, že nepodpoří vládu, která by se opírala o hlasy KSČM, se v pátek shodla ODSKDU-ČSL. „Cyril Svoboda ujistil Petra Nečase, že KDU-ČSL stejně jako ODS nebude podporovat žádnou vládu, jejíž důvěra by se opírala o jakoukoliv formu podpory KSČM nebo přeběhlíků,“ uvedli občanští demokraté v prohlášení po schůzce Nečase s šéfem lidovců Svobodou.

Nečas lže, tvrdí Paroubek

Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka je Nečasova reakce přehnaná.

"Věřím, že i některé menší politické strany jsou o těchto věcech ochotny hovořit. Nikdy jsme neřekli, že budeme na vládní úrovni spolupracovat s komunisty. Nečas opět vědomě lže, je to každý týden jedna lež. Jako například včera, že mohu za to, že tu není americký velvyslanec," řekl Právu.