Fischer se tak rozhodl proto, že oba zástupci stran nenašli kompromisní řešení. „Považuju za vhodné obnovit vyrovnaný poměr členů vlády a proto prezidentu republiky navrhnu, aby řízením rezortu ministerstva životního prostředí pověřil kandidáta nominovaného ODS a to za předpokladu, že půjde o osobu kvalifikovanou a bezpartijní,“ uvedl premiér a dodal, že agendu po ministru pro lidská práva převezme sám.

Sociálním demokratům se toto řešení nelíbí. „Nezbývá ale než rozhodnutí premiéra respektovat, ale musím podotknout, že s výrazným nesouhlasem,“ řekl po jednání Urban.

Naopak Nečas Fischerův krok přivítal a uvedl: „Udrží se tím rovnováha ve vládě Jana Fischera." Na dotaz koho Fischerovi navrhne, řekl, že se to dozvíme zítra.

V souvislosti se zájmem ODS o křeslo ministra životního prostředí po Janu Dusíkovi (za Stranu zelených), se nejčastěji hovoří o náměstkyni resortu Rut Bízkové. Dusík rezignoval po sporu s Fischerem o rychlost posouzení přestavby elektrárny Prunéřov. Zelení pak přestali vládu podporovat a k odchodu přemluvili i ministra pro menšiny a lidská práva Michaela Kocába.

ODS podle Nečase premiérovo rozhodnutí vítá, neboť odpovídá jednomu z jejich vlastních návrhů. "Rozhodnutí je správné především proto, že udržuje vnitřní rovnováhu ve vládě Jana Fischera," uvedl Nečas. Za "lidsky neslušné, profesionálně nesprávné a politicky nekorektní" by však považoval zveřejnění jména, se kterým ODS přijde před tím, než jej oznámí premiérovi. Ten poznamenal, že jednat o konkrétním jménu je potřeba co nejdříve.