Pernes již dříve řekl, že plánuje personální audit. Nynější změny však učinil bez něj.

Košického ve funkci vystřídá Iva Vojtková. Kromě něj a Uchytila dnes ve svých funkcích skončili první náměstek Miroslav Lehký a náměstek pro ekonomiku René Schreier. Novým prvním náměstkem ředitele byl jmenován Jaromír Kalus, který se jako vysokoškolský pedagog a historik zabývá dlouhodobě poválečnými dějinami. V ústavu působí od roku 2009.

Nově jmenovaní pracovníci mají podle Pernese vyšší kvalifikaci a zkušenosti než tým, který si přivedl jeho předchůdce Pavel Žáček. "Ústav se musí více zaměřit na vědecké a ne mediální výstupy své práce," uvedl nový ředitel v tiskové zprávě.

Čistka přišla hned první den

Pernes byl ve čtvrtek první den ve své funkci. V čele ústavu vystřídal Pavla Žáčka, který byl od roku 2008 prvním šéfem a stál u jeho zrodu. Pernes je odborníkem na poválečné dějiny. Uvedl, že chce jako ředitel zvýšit úroveň výstupů z jednotlivých projektů ústavu. V současné době prý totiž neobstojí ve vědecké konkurenci.

Nový ředitel vyvolal rozruch poté, co se po jeho zvolení ukázalo, že navštěvoval Večerní školu marxismu-leninismu (VUML), ale neuvedl to do životopisu. Objevily se také výtky zpochybňující výběrové řízení a upozorňující na politické tlaky v souvislosti s volbou Pernese.

Členové vědecké rady se neshodnou

Někteří zaměstnanci ústavu a osobnosti také zpochybnili samotné výběrové řízení. Tvrdili, že nebyly splněny některé jeho zákonitosti. Rada ústavu, která Pernese vybrala, o svém rozhodnutí ještě dvakrát jednala; většina jejích členů ale dospěla ale k názoru, že výběrové řízení platí. Jmenovací dekret však odmítla podepsat předsedkyně rady Naděžda Kavalírová. Podepsala ho nakonec další členka rady Petruška Šustrová, která Pernese podporuje.

Kvůli Pernesovu jmenování odstoupili z vědecké rady ÚSTR dva členové - disident, spisovatel a dlouholetý velvyslanec v Německu Jiří Gruša a vojenský historik Eduard Stehlík. Gruša v rozhovoru řekl, že za dosazením Pernese do funkce stojí politické tlaky.

Naopak další člen vědecké rady, známý historik Vilém Prečan, Pernese hájí a naopak kritizuje Žáčka. Ten z čela instituce odchází po dvou letech. Kvůli práci ústavu se proti němu objevily výhrady i v minulosti.