Podle organizace musel billboard u silnice někdo povolit, přičemž dotyčným měli být právě ministerští úředníci. Ti nyní čelí žalobě ze spáchání obecného ohrožení z nedbalosti.

Nehoda se stala 22. února a zhruba na čtyři hodiny zablokovala silnici R7 mezi odbočkami na Lidice a Stehelčeves. [celá zpráva]

Podle policie na zledovatělé vozovce havarovalo auto, jehož řidič nezvládl řízení, nepřizpůsobil jízdu stavu vozovky a narazil do billboardu. Postupně do havarovaného auta narazily další vozy. Obětí kolize se stali i policisté a hasiči, kteří na místě zasahovali. Celkem se tam tak střetlo 14 aut, jeden člověk byl při havárii zraněn.

Když soudí řidiče, nechť vyšetří i roli úředníků

"Každý billboard musel někdo postavit a ve většině případů i povolit. V tomto případě to byli úředníci ministerstva dopravy (...). Trestní oznámení je zcela na místě. Řidič autobusu, který bude řídit opilý a způsobí nehodu, bude odsouzen pro obecné ohrožení. Stejně tak by měli být odsouzeni úředníci ministerstva," uvedl Razima.

Společnost Acta non verba, což lze z latiny přeložit jako Ne slova, ale činy, vznikla loni a jejím cílem je zákaz billboardů na dálnicích a jejich výrazné omezení na dalších místech.

Razima tvrdí, že ročně se v Česku stane asi 20 000 nehod, při kterých se vůz střetne s pevnou překážkou, a ročně tak umře přes 200 lidí. "Nevíme, kolik těchto lidí zabily billboardy, policie to nesleduje. Kdyby billboardy zabily jen jednoho člověka, je to dost na jejich úplné zrušení," dodal.