„Mluvil jsem s Petrem Nečasem a je po dohodě s vedením ODS připraven na schůzku s premiérem jít,“ řekl v úterý Právu mluvčí ODS Martin Kupka.

Fischer chce na jednání s lídry dvou nejsilnějších stran řešit situaci, která vznikla po odchodu ministrů za zelenévlády.

Na osud Topolánka nečeká

Šéf ODS Mirek Topolánek přitom v pondělí novinářům rozeslal zprávu, že o jeho osudu v čele občanských demokratů se rozhodne právě ve čtvrtek na grémiu a do té doby se nebude vyjadřovat k tomu, kdo bude teď ODS reprezentovat na klíčových jednáních.

Výkonná rada, tedy nejvyšší orgán ODS mezi kongresy, Topolánka ve čtvrtek vyzvala, „aby odstoupil z pozice celostátního lídra a odstoupil z kandidátky Jihomoravského kraje ve volbách do Sněmovny“. To se stalo. Zároveň mu vedení ODS doporučilo, aby „zvážil i odstoupení z pozice předsedy ODS“.

Topolánek přitom v rozhovoru pro sobotní Právo naznačil, že se k odchodu jen tak nechystá: „O tom, co bude dál, se rozhodnu a nebudu v žádném případě na to rozhodnutí spěchat.“

V pondělí pak v prohlášení napsal, že k opakovaným dotazům na své angažmá v ODS, potažmo v politice, chce všechny požádat o čas právě do čtvrtka. „Tento den proběhne grémium ODS a následná tisková konference. Tímto respektuji i přání volebního lídra Petra Nečase,“ uvedl Topolánek.

Nečas již dříve opakovaně prohlásil, že si nedovede dlouhodobě představit dvojkolejné vedení ODS.

Premiérové setkání s Paroubkem

Schůzka v sídle úřadu vlády má začít ve čtvrtek v půl osmé večer. Nečas tak na ni nejspíš půjde rovnou z jednání grémia ODS. Vzhledem k předchozím jasným hlasováním orgánů ODS vůči Topolánkovi není pravděpodobné, že by mu straníci ve vedení v cestě za premiérem bránili.

Nečas tak bude mít ve čtvrtek coby lídr ODS premiérové setkání s Paroubkem. Další se dá očekávat v televizi. Jak Právo už uvedlo, setkají se v ČT 11. dubna.

Další duel plánovala Prima už tuto neděli. Paroubek přijal, ale ODS vzkázala, že „nebude otravovat Velikonoční neděli politickými spory“. [celá zpráva]