Překvapivý vítěz Mirek Topolánek jej tehdy porazil 179 hlasy Nečas jich dostal 168 z 347). Karta se tedy obrátila po více než sedmi letech.

Topolánek a Nečas jsou jako oheň a voda, pokud jde o vystupování. Už Klaus si kdysi stěžoval, jak je jeho nástupce „hlučný“ a působí živelně. Naopak Nečase označil za jednoho ze svých favoritů, kteří mají to pravé „odeesovské“ myšlení.

Na Hradě by se tedy teď mohlo slavit. Pokud jde o program občanských demokratů, nedá se nicméně očekávat, že by se Nečas a Topolánek v něčem zásadně lišili.

Petr Slušňák

Nečas sám sebe považuje za konzervativce, na jednom z kongresů v projevu poznamenal, že by strana měla ve vedení mít aspoň jednu „starou dobrou konzervu“, tedy konzervativního politika.

Nečas vždy hlídal své emoce a působil jako „slušňák“. Mohl by se tak v nadsázce postavit mezi kreslené postavičky představující volební program, jako je Václav Dobrák či Marie Slušná. Topolánek nedávno žertoval, že on by se mohl přidat coby Emil Držkatý.

Pokud jde o popularitu, patří nový lídr ODS mezi průměrné politiky. Podle agentury CVVM mu letos v lednu věřilo 23 procent, což bylo o tři body méně proti říjnu 2009.

Nečas často kritizoval korupční praktiky – to byl údajně jeden z důvodů, proč jej někteří spolustraníci před pěti lety nechtěli za šéfa. Ačkoli byl vždy považován za člověka blízkého spíše Klausovi, byl k Topolánkovi po celou dobu loajální. Nečas nicméně jako jediný z vedení ODS Topolánka otevřeně kritizoval za dovolenou v Toskánsku – podle něj šlo o „nedostatek sociální inteligence našeho předsedy“.

Nečas patří mezi zakládající členy ODS, vstoupil do ní už v roce 1991, od následujícího roku je nepřetržitě členem Sněmovny. V Klausových dobách byl stranickým odborníkem na armádu.

Video

Topolánek odstoupil z kandidátky do voleb, lídrem je Nečas (ČTK)

Známý je pak případ, kdy mu byla po Janu Rumlovi nabídnuta funkce ministra vnitra, kterou na poslední chvíli odmítl vzít. Místopředsedou ODS je od roku 1999.

V době Topolánkova vedení se soustředil na sociální politiku, ve vládě byl vicepremiérem a ministrem práce a sociálních věcí.

Vystudovaný fyzik z Rožnova pod Radhoštěm Nečas (45) je ženatý a má čtyři děti.