Kocába vyzvali zelení, aby z kabinetu vystoupil. Ten v tiskovém prohlášení uvedl, že jejich požadavek respektuje, nicméně ohlásil, že s odchodem z ministerstva počká, aby předešel případné politické krizi.

Klíčové pro něj bylo jednání grémia ODS o budoucnosti svého vedení. Předseda strany Mirek Topolánek, jehož výroky pronesené v soukromí na adresu církve či Židů, vyvolaly vlnu nevole, ale odmítl vzdát se funkce. Kocáb v reakci na to požádal o schůzku za účasti premiéra a všech stran, které sestavovaly původní kabinet.

„S ohledem na vývoj uvnitř ODS jsem se ještě jednou pokusil o alespoň elementární domluvu mezi politickými stranami, včetně Strany Zelených o dalším fungování vlády. Z následujících reakcí stran jsem vyrozuměl, že SZ na nabídku jednání nereflektuje, a také že pan premiér nastalou situaci řeší. Proto jsem se rozhodl podat v pondělí po zasedání vlády demisi,“ vysvětluje své postupy Kocáb.

Poděkování ministra Kocába při odchodu z funkce
Chci na rozloučenou poděkovat premiéru Janu Fischerovi a všem kolegům ve vládě za vynikající spolupráci. Zvláštní poděkování pak patří skvělým a pro věc lidských práv zapáleným spolupracovníkům ministerstva, které jsem měl tu čest vést. Děkuji i všem novinářům, kteří se o tuto problematiku začali zajímat a prosazovat ji do vědomí veřejnosti. Vážím si podpory J. Fischera, V. Havla, M. Kalouska, J. Paroubka, P. Uhla, L. Dobrovského, A. Šabatové, I. Gabala, J. Urbana, M. Smolíkové a celé řady dalších politiků a lidskoprávních aktivistů pro mé setrvání v kabinetu. Sdílím jejich názor, že od rozdělané práce se nemá odcházet.

Za důležité považuje Kocáb příslib premiéra, že o agendu ochrany práv a menšin bude vláda až do vypršení mandátu dbát.

Strana zelených, která se téměř před rokem na sestavení úřednické vlády s premiérem Janem Fischerem v čele podílela, se s ministerským předsedou rozhádala kvůli rekonstrukci elektrárny Prunéřov. Exministr životního prostředí Dusík nabyl dojmu, že Fischer jedná ve prospěch lobby energetického gigantu ČEZ, a vzdal se vedení resortu. [celá zpráva]

Zelení pak vyzvali také svého druhého ministra Kocába, jehož do úřednického kabinetu nominovali, aby z funkce odstoupil. Dusíkovo ministerstvo přešlo pod správu ministerstva zemědělství.