Navrhuje to ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach v novém zákoně o zaměstnanosti, který ve středu schválila vláda. "Hlavní důvod tohoto opatření je, aby se dostala pod kontrolu černá práce," řekl Právu po jednání kabinetu Škromach. Podle návrhu by legální přivýdělek nesměl přesáhnout polovinu minimální mzdy. Ta je v současnosti 6200 Kč, takže maximální přivýdělek by činil 3100 Kč.

Škromach však usiluje o to, aby se od ledna minimální mzda zvýšila o sedm stovek na částku 6900 korun. Pokud vláda koncem listopadu jeho návrh schválí, pak by povolený přivýdělek nezaměstnaného dosáhl částky 3450 Kč.

"Možnost přivydělat si k podpoře je ve světě zcela běžná věc. Jedná se skutečně jen o přivýdělek, protože s částkou kolem tří tisíc korun je velmi těžké vyjít. Důležitý je také fakt, že takto si lidé zachovají určité pracovní návyky a neztratí chuť pracovat. A v neposlední řadě to, že budou své příjmy legalizovat a omezí se práce na černo, se pozitivně promítne i do oblasti daní a pojištění," dodala pro Právo Škromachova tisková mluvčí Kateřina Prejdová.

Aktivní absolventi nárok neztratí

Kromě toho zákon počítá i se zvýšením podpor v nezaměstnanosti, s prodloužením podpůrčí doby pro lidi nad padesát let, s odebráním automatického nároku na podporu pro absolventy škol. Aby absolventi dostali podporu, budou muset splnit stejnou povinnost jako všichni ostatní, a to za poslední tři roky odpracovat alespoň 12 měsíců. Do odpracované doby se jim však nebude započítávat doba studia.

Započítají se ovšem veškeré pracovní poměry, které budou zakládat účast na sociálním pojištění - tedy brigády, dohody o pracovní činnosti apod. Výjimkou bude podle Škromacha situace, kdy nezaměstnaný absolvent školy přijme nabízené absolventské místo nebo se zúčastní rekvalifikačního kurzu. Pak bude podporu dostávat i bez požadované délky praxe.

"Naším záměrem opravdu není poškozovat absolventy škol, kteří jsou aktivní. Ale nechceme vyplácet automaticky podporu mladým, kteří chtějí zůstat doma nebo těm, kteří si z podpory během prázdnin zaplatí prázdniny a pak odejdou na vysokou školu," uvedl ministr. Podle něj tak vláda sjednocuje podmínky:

"Je to opatření, které pouze zavádí spravedlnost do systému. Podmínka nároku na podporu bude pro všechny stejná. Toto opatření vedlo k výraznému poklesu nezaměstnanosti u absolventů a mladých lidí ve Velké Británii," připomněl Škromach.

Podpora se mírně zvýší

V zákoně se navrhuje mírné zvýšení podpory v druhé části podpůrčí doby. V současné době dostává nezaměstnaný první tři měsíce 50 procent svého předchozího čistého průměrného výdělku a další tři měsíce 40 procent příjmu. Nově by se podpora během druhých tří měsíců měla zvednout na 45 procent. 

Zatímco mladí lidé budou dostávat podporu stejně jako nyní, tedy maximálně půl roku, lidem od 50 do 55 let se podpůrčí doba s nárokem na podporu zvýší na devět měsíců. Podmínkou však bude, že mají odpracováno alespoň 25 let. Lidé, kterým je nad 55 let, budou moci zůstat na podpoře celý rok. Ti však budou muset před tím odpracovat alespoň 30 let.

"Chceme tak usnadnit starším lidem hledání nového zaměstnání. Ve většině případů mají totiž mnohem horší podmínky než lidé mladší. Navíc toto opatření by mělo částečně eliminovat i počet lidí, kteří odcházejí do předčasného důchodu. A v neposlední řadě je to jakási odměna pro lidi, kteří po většinu života pracovali," shrnula důvod návrhu Prejdová. Aby zákon začal skutečně platit, musí s ním souhlasit ještě poslanci a senátoři a podepsat prezident.