Svoboda odmítl zvyšování daní z příjmů firem s tím, že by to byla cesta ke stagnaci. Naproti tomu prosazuje progresivní zdanění příjmů zaměstnanců a podnikatelů. Podle Svobody je také možné uvažovat o zvýšení daní na tabák a alkohol. Chce vyšší podporu bytové výstavby, zejména sociálního bydlení. Kritizoval ODSTOP 09, že odmítají protikorupční návrhy KDU-ČSL.

V rámci boje proti korupci Svoboda podporuje majetková přiznání nejen pro politiky, ale i pro vysoké státní úředníky. "Žádné z opatření nesmí ohrozit rodiny s dětmi," zdůraznil.

Celkem by podle propočtů KDU-ČSL bylo možné souhrnem nabízených změn vytvořit 150 000 nových pracovních míst. Občanští demokraté naproti tomu slibují, že změnou pracovního práva se dopracují až 170 000 nových pracovních míst. Opatření ODS by příští rok přišla na 0,7 miliardy korun, do roku 2012 by ale měla přinést do veřejných rozpočtů 7,1 miliardy korun.

Podle návrhu ODS by zaměstnavatelé, kteří vytvoří nové pracovní místo, dostali slevu na sociálním pojištění ročně 3600 korun. Za zřízení místa na částečný úvazek pro rodiče, seniory, studenty, zdravotně postižené nebo lidi pečující o handicapované, by podle ODS stát firmám ulevil na pojištění 7200 korun ročně.

"Republika ČEZká"

Jana Hybášková, předsedkyně Evropské demokratické strany (EDS), jež jde do voleb společně s lidovci, při svém proslovu zkritizovala ODS, ČSSD i TOP 09. ODS podle jejích slov Českou republiku přejmenovala na "ČEZkou", je to podle ní strana "Řebíčků (podle bývalého ministra dopravy ODS Aleše Řebíčka), Bémů, veolií a bémovek." V narážce na kritizovaný projekt pražské elektronické karty Opencard řekla, že současní politici neumějí zavést ani tramvajenku. Opencard nazvala dopravním tunelem z jednoho počítače. Právě pražský primátor Pavel Bém bude ve volbách jedním z jejích politických soupeřů.

Sociální demokracii předsedkyně EDS nazvala stranou hádek, konfliktů i negativismu, stranou, která kromě jiného přivezla do Prahy ruského generála, aby strašil proti americkému radaru. Kalouskovi mimo jiné vyčetla, že ke konci roku 2008 předložil návrh státního rozpočtu na rok 2009, který nepočítal s hospodářským poklesem, ale růstem.

I lidovci nesou svou vinu na neoblíbenosti politiky

"Jsem kritický především k nám samým," uvedl při zahájení konference Svoboda. Prohlásil také, že lidovci jsou jedinou stranou, které se podařilo zbavit lidí, kteří berou "politiku jako kšeft". "Členská základna jasně řekla těmto lidem: ne!", prohlásil. Zdůraznil potřebu boje proti korupci a potřebu silné formální demokracie s pevnými pravidly a spravedlností.

Křesťanští demokraté vycházejí ve volebním programu z dokumentu připraveného pro předčasné sněmovní volby, které byly plánovány na loňský podzim, ale nakonec se neuskutečnily.

Před květnovými volbami nemají lidovci silnou pozici. Jejich preference se pohybují okolo pěti procent nutných pro vstup do Sněmovny a může se stát, že po mnoha letech ztratí křesla ve Sněmovně i možnost podílet se jako menší partner na koaliční vládě.