Již dříve se spekulovalo, že Vicenovou by měla vystřídat nynější velvyslankyně v Řecku Hana Mottlová. O tom, že chce Kohout Vicenovou odvolat, informoval už dříve právě Respekt. Kohout by si podle časopisu přál, aby vláda změnu schválila ještě do voleb.

Kohout nepotvrdil ani nevyvrátil to, že by výměna v Bruselu měla být kvůli nespokojenosti s výkonem velvyslankyně. "Milena Vicenová měla smlouvu na dobu českého předsednictví a to skončilo. Počítám s jejím setrváním v diplomacii - pokud o to bude mít zájem," řekl Kohout v týdeníku.

Ministerstvo zahraničí uvedlo, že Kohout má s Vicenovou o jejím dalším působení v diplomacii hovořit v pondělí 22. března. Setkají se na pravidelné schůzce ministrů zahraničí EU.

Podle Respektu chtěl Kohout návrh předložit vládě na přelomu března a dubna. Kohoutův záměr potvrdily ČSSD a ODS, napsal už dříve časopis. ODS podle týdeníku s odvoláním nesouhlasí. Vicenová v poslední době zdůrazňovala, že o svém odvolání nemá žádnou oficiální informaci a že chce o svém dalším působení s Kohoutem hovořit. Vicenová vystřídala Kohouta v Bruselu poté, co jej Topolánkova vláda v roce 2007 stáhla.

Premiér Jan Fischer v pondělí po jednání vlády řekl, že o Vicenové chce s Kohoutem osobně jednat po jeho zdravotním volnu, které nyní čerpá a které skončí v sobotu.