Jurásková současně varovala, že již brzy, konkrétně v řádu měsíců se budou tyto ústavy potýkat s problémy. Ze stávajících 14 zdravotních ústavů měly do budoucna zůstat jen dva, v Praze a Ostravě.

Jak ministryně řekla, k tomuto kroku se rozhodla pod tlakem, který nemůže považovat za odborný ani za tlak ve veřejném zájmu, ale musí ho považovat za tlak politický. Současně vyzvala poslance, aby neobviňovali ministerstvo, že situaci zavinilo.

Sněmovna v reakci na její prohlášení přerušila svou schůzi, když klub občanských demokratů vzápětí poté požádal o téměř hodinovou přestávku na poradu.

O informace poslanci nestojí, tvrdí Jurásková

Ministryně Jurásková poslance ve svém úvodním proslovu ujistila, že není účelem aktivit ministerstva ani privatizace, ani snižování počtu zdravotních ústavů. Dodala také, že na základě žádosti sněmovního výboru pro zdravotnictví svolala právě na čtvrteční odpoledne seminář o zdravotních ústavech, kterého se ale podle ní zúčastní jen několik málo poslanců. "Dovoluji si tedy zapochybovat o tom, zda jde skutečně o informace a o věc jako takovou," konstatovala.

Informovala je, že proces restrukturalizace zdravotních ústavů měl za cíl vybudovat odborně-technické laboratorní základny, které by spolupracovaly pro účely zdravotního dozoru a účelně využívaly peníze a majetek.

Změny až po volbách

Předseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Jaroslav Krákora (ČSSD) citoval z dopisu, který obdržel od zaměstnanců zdravotního ústavu Ústeckého kraje, podepsaného tamními lékaři. Ti ho informovali o plánu ministerstva a uvedli, že cílový stav je v rozporu se zákonem o ochraně veřejného zdraví.

Krákora navrhl text usnesení, v němž by Sněmovna vyzvala ministerstvo, aby zastavilo přípravu organizačních změn ve zdravotních ústavech, které se podle něj pohybují na hraně zákona. Dva měsíce před volbami podle něj není na takové změny vhodná doba a jejich důsledky navíc mohou být nevratné.

Ministryně se ke změnám ve zdravotnictví vyjadřovala na mimořádné schůzi, kterou k otázkám zdravotnictví nechala svolat ČSSD. Jednat by se mělo i o privatizaci Tkáňové banky Fakultní nemocnice Brno či o personální  politice resortu.