Z prezidentova vystoupení tak vyplynulo, že návrhy ČSSD, která je horkým favoritem na vítězství v nadcházejících parlamentních volbách, k vymanění české ekonomiky z horentního zadlužení nepomohou.

"Naším skutečným problémem je rozpočet státu. To nelze vyřešit jen nastartováním ekonomiky státu. Jestli něco potřebujeme, tak je to vymanit se z dluhové pasti, nikoli z krize,“ vysvětlil Klaus s tím, že krizi lze také chápat jako šanci k nápravě.

"Jsme svědky veletrhu předvolebních dárečků,“ řekl neadresně na fóru Klaus a posteskl si, že žádná z politických stran nepředstavila své povolební kroky, které by vedly k uzdravení českých veřejných financí.

Prezident Václav Klaus na jubilejním 100. Žofínském fóru

Prezident Václav Klaus na jubilejním 100. Žofínském fóru

FOTO: Peška Stanislav, ČTK

Podle prezidenta je přitom lék na státní dluh známý. Mimo jiné je třeba snižovat roli státu, čímž by se měl například nabourat i vliv lobby, omezit sociální výdaje a zapomenout na zvyšování daní lidem, co pracují, a firmám, pro něž pracují.

Klaus prohlásil, že to je jasný volební program, kterým by se strany měly řídit. Nicméně prezidentův program je prakticky v přímém rozporu s návrhy ČSSD, která má docela jiný rozsáhlý plán na řešení následků krize. Podle programových prohlášení soc. dem. se strana nebrání regulacím, rovněž hodlá zvyšovat sociální výdaje a daně by chtěla zvýšit, a to zejména právnickým osobám.

Prezident Václav Klaus na žofínském fóru

Prezident Václav Klaus na žofínském fóru

FOTO: Michaela Říhová, Právo

Klaus socialistům vyčetl, že za současný stav českého dluhu jsou vlády sociálních demokratů přímo zodpovědné. "I druhá sociálně demokratická vláda se svými třemi premiéry pokračovala v žití svého keynesiánského bludu a podcenila to, byť v době ekonomického růstu. Poprvé došlo k nápravě až za vlády Mirka Topolánka a jeho ministra financí Miroslava Kalouska,“ doplnil prezident.

Recept na prosperitu z hladomorny Hradu?

Ekonomika je podle Klause přeregulovaná, zejména pak bankovní a finanční systém. A Klausův recept na prosperitu?

Omezovat přebujelé sociální výdaje, nezvyšovat daně firmám a lidem, kteří pracují, a naopak zrušit některé daňové výjimky určitým skupinám, omezit výdaje za lobisty a seškrtat subvence na alternativní zdroje energie.

Klaus tvrdí, že potřebujeme komplexní plán, jehož by se chopil politik schopný vysvětlit ho lidem, a zažertoval: „Dovedu si představit desetičlenný tým, který na Pražském hradě zavřeme do hladomorny, a do neděle to máme.“

Američanům jde v ČR jen o zisky

Na otázku, co si myslí o snaze americké obchodní komory u nás přispět k boji proti korupci při veřejných zakázkách, podrážděně a stručně reagoval: „Těm nejde o boj proti korupci, ale o zisky, což za dvacet let mnohokrát prokázali.“

A co soudí o kvalitě středních a vysokých škol? „Děsí mne, kolik nových fakult a vysokých škol vzniká na úkor kvality. Není možné, aby platilo, že co Čech to vysokoškolák.“ Většina pracovních příležitostí je podle Klause na místech, kde není vyžadováno vysokoškolské vzdělání.