Ministryně více než 2,5 hodiny debatovala se třemi stovkami mladých lékařů, se zástupci lékařských fakult, České lékařské komory a odborných společností o tom, jak nynější nevyhovující systém vzdělávání upravit.

Připomněla, že od doby, kdy nastoupila do úřadu a kdy loni v červnu vyhlášku podepsala, byla připravena o ní jednat. Přiznala, že už při jejím podpisu věděla, že není ideální a že nevyhovuje všem.

"Nicméně odborná lékařská veřejnost nebyla schopna se stoprocentně dohodnout na tom, jak má vyhláška vypadat. A vzhledem k tomu, že financování rezidenčních míst pro lékaře v nemocnicích na rok 2010 bylo vázáno mimo jiné i touto vyhláškou, podepsala jsem ji," vysvětlila.

Ministryně předpokládá, že výzva mladých lékařů přiměje odbornou veřejnost k dohodě o tom, jaké změny je třeba udělat.

Vystudovaní doktoři získávají i jen desetinový úvazek

Řada mladých lékařů v diskusi uvedla, že jim nemocnice, kde se připravují na atestaci, dává i jen desetinový úvazek, tomu odpovídá také plat. Pracují ve skutečnosti 8,5 hodiny denně a to pak nemocnice v zápisu o praxi také vykáže. Lékaři se cítí být zneužíváni. Ministryně označila tuto praxi za porušování zákoníku práce. Vyzvala lékaře, ať vše sdělí odborové organizaci v nemocnici nebo zřizovateli, což v případě fakultních nemocnic je ministerstvo zdravotnictví.

Jurásková předá tyto poznatky ministerstvu práce a sociálních věcí, úřady práce provedou pak v nemocnici kontrolu. Jedině tak lze podle ní dosáhnout toho, aby nemocnice nevyužívaly mladé lékaře k "otrocké práci".

"Velmi apeluji na zdravotnická zařízení, aby zaměstnávali tyto lékaře za standardních podmínek odpovídajících zákoníku práce, protože rezidenční místo a finanční prostředky, které na ně plynou, jsou na vzdělávání. Není to jediný finanční zdroj pro jeho plat, to je naprosto mylný výklad, poškozuje lékaře a to je špatně," řekla ministryně novinářům.

Mladí lékaři hrozí, že odejdou pracovat do ciziny, kde se také mohou připravit na atestaci a dostanou výrazně lepší plat. Jurásková řekla, že jejich pobyt v cizině pro získání větších zkušeností podporuje. "Ale nepovažuji za dobrou zprávu pro českého pacienta, že se takto vzdělaný lékař do českého zdravotnictví nevrátí," řekla.