"Pod vedením předsedy Mirka Topolánka si to ale nedovedu představit," řekl v sobotu.

"Dáváme přednost spolupráci se středovými politickými stranami, na prvním místě s lidovci," uvedl. Přiznal ale, že to říkal i před krajskými volbami, v nichž se lidovci dostali jen do poloviny krajských zastupitelstev. I nyní se preference KDU-ČSL pohybují na hranici volitelnosti. ČSSD v průzkumech vede před konkurenční ODS.

Video

Jiří Paroubek na sjezdu ČSSD

Kdyby ve volbách získala většinu levice, tedy ČSSD a KSČM, tak by sociální demokraté podle Paroubka rádi vytvořili menšinovou vládu. "To by bylo nejlepší vyjádření vůle voličů, protože chce levostředovou vládu. Značná část našich voličů nechce vládu s komunisty," dodal.

Prvními body na jednání nového kabinetu by podle Paroubka byly klíčové zákony, které leží ve sněmovně a zřejmě už se je do voleb nepodaří projednat. "Mám na mysli především 13. důchody, zrušení poplatků ve zdravotnictví nebo obnovení nemocenských dávek v prvních třech dnech nemoci," řekl.

Paroubek rovněž uvedl, že stále počítá s tím, že do křesla ministra zdravotnictví v jeho kabinetu usedne nynější středočeský hejtman a stínový ministr David Rath.

FOTO: Petr Horník, Právo

Paroubek rovněž uvedl, že stále počítá s tím, že do křesla ministra zdravotnictví v jeho kabinetu usedne nynější středočeský hejtman a stínový ministr David Rath, který s tím však nepočítá. "V případě Davida Ratha není nic definitivního," uvedl šéf ČSSD s tím, že sociální demokracie nemá pro tento resort lepšího odborníka.