"Inspirovali jsme se aktivitami ODS, která vloni po akci Jachta pro Topolánka (demonstrace proti ODS po tzv. toskánské aféře, pozn. red.) zveřejnila na internetu fotky lidí, kteří podle nich měli být spřízněni s ČSSD," řekl Dimun Lidovým novinám (LN), které informaci přinesly.

Mluvčí ODS Martin Kupka ale srovnání se sociálnědemokratickými aktivitami odmítl. "My žádné podobné zpravodajské techniky tajných služeb pro zajištění fotografií z loňské akce před sídlem ODS nepoužili. Šlo o fotky běžně dostupné z médií. Podotýkám, že se jednalo o známé lidi a dlouholeté spolupracovníky ČSSD. Ty jsme zveřejnili na webové stránce Cssdprotivam.cz," popsal Kupka aktivitu ODS z minulého roku.

"Chceme především zjistit, zda se na různých našich akcích po celé republice neobjevují stále stejní lidé. Teprve potom bychom zjišťovali, kdo to je, kdo za tím stojí, a případně je zveřejnili na webu. Je to prosté. V případě vajíčkových útoků jste nám stále opakovali, ať předložíme důkazy, že se jedná o lidi placené ODS. Chceme je mít v rukou," dodal Dimun.

Nejen transparenty, ale i obličeje, žádal Paroubek

Deník uvedl, že při sobotním slavnostním odhalení sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka zavolal Paroubek fotografa Miloše Schmiedbergera, který poté začal fotit skupinku lidí s transparenty namířenými proti Paroubkovi. Fotograf LN pak zaslechl rozhovor Paroubka se Schmiedbergerem, jehož se předseda ČSSD ptal: "Máte je? Nejenom transparenty, ale i ty obličeje, abychom je mohli vyvěsit na náš web." V pondělí večer se na internetových stránkách objevilo prvních šest fotografií.

LN píší, že počínání ČSSD může být v rozporu se zákonem o ochraně osobních údajů. Podle předsedy Úřadu pro ochranu osobních údajů Igora Němce nemohou politické strany bez souhlasu demonstrantů nejenom zveřejňovat jejich fotografie, ale neměly by zakládat ani žádné podobné archivy.

Podobně monitorují své odpůrce extremisté

"Zákon je v tomto ohledu jasný. Pořizování fotek pro osobní účely je na veřejném prostranství možné. Pokud by si ale stranické sekretariáty chtěly zakládat archiv kvůli porovnání, nebo dokonce zveřejňovat snímky bez souhlasu zachycených lidí, je to protizákonné," řekl Němec LN. Úřad prozatím podobné případy neřešil.

Podobný způsob monitorování svých odpůrců na vlastních demonstracích používali v minulosti například Sládkovi republikáni a dělají to i levicoví a ultrapravicoví extremisté.