Rozhodl o tom v pondělí Obvodní soud pro Prahu 4, informoval server Tn.cz. Podle něj se soudkyně Dana Svobodová domnívá, že žena dostojí mateřským povinnostem.

Žena požádala o vrácení dítěte několik dnů poté, co ho odložila do babyboxu. Batole prý odložila kvůli finanční a bytové tísni. Verdikt soudu ještě není pravomocný, zástupci státu mají 15 dnů na odvolání.

Soud vynesl verdikt až po šestém stání. Matka syna v kojeneckém ústavu údajně zpočátku příliš nenavštěvovala, v poslední době se ale zlepšila. Dvacetiletá žena říká, že pracuje v rytmu dlouhý a krátký týden a není pro ni snadné vídat se se synem, uvedl server. Syna má vychovávat pod dohledem sociálních pracovníků.

Další odložené dítě

Asi dvouměsíčního zdravého chlapce odložil v pondělí někdo do babyboxu v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. Je to již 30. dítě zachráněné v babyboxu, sdělil autor projektu babyboxů v ČR Ludvík Hess.

"Spolu s hlavní sestrou Markétou Svobodovou jsme jej pokřtili předběžně Jaroslav," uvedl Hess.

Babybox je novorozenecký inkubátor přístupný z vnější strany budovy. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání a ventilace, ale současně s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní zdravotnický personál novorozeneckého oddělení. První schránka byla instalována v roce 2005 v Praze a v současné době jich po celé zemi funguje 33.