„Pomohl, pomohl, ano, pomohl,“ přiznal asistenci při smrti své matky. „A nehanbím se za to, naopak bych se hanbil, když bych jí nebyl v té těžké chvíli usnadnil to umírání,“ vysvětlil s tím, že ho matka o službu sama požádala a že sám jednal „veden synovskou láskou“.

Ovšem eutanazie je v Česku trestná a o případ se začala okamžitě zajímat policie, která nyní na otázky nechce odpovídat.

Vdova: nebál se, bylo to promlčené

Právu se však podařilo kontaktovat Koškovu manželku Olgu. Podle ní novináři s jejím mužem hovořili už loni v létě a reportáž měla jít v televizi na podzim. Tehdy prý nebyla motivací Koška ke zpovědi úvaha o blížícím se konci jeho života. Lékař se nebál promluvit kvůli tomu, že ho policie už jednou v této souvislosti prověřovala a tudíž prý věděl, že mu žádný postih nehrozí. „Loni tu byla vyšetřovací komise z Ústí a vyjasnilo se, že je to promlčené. Ta událost se stala před mnoha lety,“ uvedla vdova.

A jak se ústecká policie o někdejší asistované smrti lékařovy matky dozvěděla? Podle Koškové se o ní lékař zmínil v rámci odborné diskuse o eutanazii.

„On hodně psal. Také na ministerstvo zdravotnictví dopisoval texty na téma eutanazie. Přes některého z lékařů, se kterými mluvil, se to asi dostalo ven,“ uvedla vdova. „Předvolali ho na bezpečnost, kde s vyšetřovatelem strávil asi dvě hodiny. Když mu manžel řekl, kdy babička zemřela, řekli mu, že případ je promlčený,“ dodala.

Koška vystoupil poté, co se britský moderátor BBC Ray Gosling v televizním vysílání přiznal, že zabil svého milence bolestivě umírajícího na AIDS.

Tresty za eutanazii přitom nejsou v Česku vůbec malé. Pokud by byl podíl lékaře kvalifikovaný jako vražda, mohl by dostat až dvacet let vězení. V případě trestného činu zabití, kde lze přihlédnout k omluvitelnému hnutí mysli, jsou tresty až deset let.