"Postoj ODSTOP 09 je pro mne nepochopitelný," uvedl Paroubek s odkazem na to, že tyto dvě strany odmítají změnit danění benefitů pod hrozbou stávky, která je naplánována na čtvrtek.

Šéf občanských demokratů nevidí pro podobnou schůzku důvod. "Jakákoli dohoda s ním (Jiřím Paroubkem, pozn. red.)  platí dvě pikosekundy. Ten člověk je nedůvěryhodný," sdělil Topolánek.

Svou pozici na avizované schůzce nevidí ani premiér. "Trochu pochybuji o své roli," uvedl po jednání vlády Fischer, podle kterého vláda splnila svou úlohu a nyní je věc v rukou politiků.

Podle Paroubka při jednání tripartit došlo ke shodě o tom, že jde o technickou chybu v zákoně, s čímž souhlasila vláda i zaměstnavatelé, a proto nyní soc. dem. nechápe útoky ze strany ODS a TOP 09 na chystanou stávku odborářů v dopravě. ČSSD ODS vyzývá, aby útoky zastavila. Podle Paroubka v letošním roce zrušení zdanění benefitů nebude mít žádný dopad na státní rozpočet a v následujících letech se dá mluvit o desítkách miliónů korun.

„Je zbytečné vyhrocovat záležitost, jako to dělá ODS,“  uvedl předseda soc. dem.

Pokud změna zdanění zaměstnaneckých výhod neprojde Sněmovnou, zorganizují dopravní odbory sérii stávek. Dolní komora bude o změně zákona jednat v úterý.

Jde o vydírání, tvrdí pravice

Předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík v neděli sérii stávek nevyloučil s tím, že má podporu členů odborů. Proti tlaku odborů se staví pravicové politické strany, především ODS. Pravice má přitom většinu v Senátu.

Pomajbík řekl, že pokud bude ODS blokovat návrh snižující zdanění zaměstnaneckých benefitů, stávka ve čtvrtek bude. ODS přitom možnou stávku dopravců označuje za vydírání.

Odboráři se obávají o osud zaměstnaneckých výhod, jako jsou režijní jízdenky, závodní stravování, rekreace, bydlení na ubytovnách nebo rehabilitace. Od letošního ledna se zaměstnanecké benefity mají danit vyšší daní z přidané hodnoty, která se vypočítává z běžné tržní ceny, a nikoliv z ceny zvýhodněné, jako to bylo dříve. Například železničáři platí ročně za režijní jízdenku poplatek 250 korun, odbory mají ale obavy, že daň bude nutné odvést z 22 000 korun, což je cena roční síťové jízdenky.

Po vstřícném kroku vlády a plánovaném projednání zákona o DPH na úterní mimořádné schůzi  Sněmovny posunuly odbory plánovanou stávku z pondělí na čtvrtek.