Dalších 12 řek v západních, středních a východních Čechách a na Moravě mělo při setrvalé výšce hladin první stupeň, to znamená bdělost.

Na východě Čech na první stupeň vystoupala Dědina v Mitrově na Rychnovsku a Loučná v Dašicích na Pardubicku. V západních Čechách je bdělost na Radbuze, Berounce a Klabavě.

Meteorologové varovali, že na Radbuze, Úhlavě a Klabavě by mohla voda dosáhnout druhého stupně. Ve středních Čechách je první stupeň na Doubravě ve Žlebech a na Berounce ve Zbečně.

Čekání na povodeň odkrylo dno Vranovské přehrady

Video

Čekání na povodeň odkrylo dno Vranovské přehrady (Stream)

Na Moravě je první stupeň na různých úsecích řeky Moravy, na Romži ve Stražisku, v Bystřici v Bystřičce nad přehradou a v Opavě v Děhylově.

Na horách ideální podmínky pro lyžování

Meteorologové předpovídají, že v sobotu bude v Česku polojasno až oblačno, na horách ojediněle přeháňky, ve výšce nad 800 metrů sněhové. V neděli má být oblačno až zataženo a občasný déšť na většině území.

Záplavy velkého rozsahu by ale zatím nemusely hrozit. Příští týden se má totiž podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu ochladit až o deset stupňů - noční teploty mohou klesnout až na minus osm stupňů Celsia a přes den má být maximálně nula. Koncem týdne se k dešťovým srážkám přidají i sněhové.

I přes velmi teplé počasí jsou na horách stále dobré podmínky k lyžování. Na většině hor v Česku leží několik desítek centimetrů sněhu. [celá zpráva]