Vláda zákon, který odborářům vadí, změnila. Sporný paragraf o danění benefitů z návrhu vypustila.

"Vláda požádá Sněmovnu o vyhlášení legislativní nouze. Je to jediný způsob, jak zajistit, aby Sněmovna změnu projednala," řekl po zhruba hodinovém jednání kabinetu Fischer.

Podle něj by dolní komora měla návrh schválit příští týden 2. nebo 3. března. Premiér současně vyzval odbory, aby pondělní protest zrušily a počkaly do chvíle, kdy Sněmovna rozhodne.

O stávce se rozhodne v pátek

Odbory chtějí v pondělí kvůli zdanění benefitů stávkovat. Například vlaky by se měly zastavit mezi 4:00 a 9:00 ráno, v mnoha městech zřejmě nepojede ani MHD.

Vedení odborů se ještě během pátku sejdou a zareagují na rozhodnutí vlády. Především mají projednat, zda protest uskuteční.  "Nemůžu říct, že se ta stávka ruší, rozhodne se o tom zítra, kdy se sejdou šéfové všech odborových svazů," řekl Právu předseda odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša. Podle něj je gesto vlády vstřícné, ale přišlo pozdě.

Odbory navíc budou chtít záruky, že zákon Sněmovnou hladce projde.

Podle dosavadních informací by nemělo v pondělí vyjet asi 1000 vlaků, městská doprava v Praze, Brně, Ostravě, Pardubicích nebo Olomouci.

Sněmovna je zablokovaná

Odbory, vláda a zástupci Sněmovny se už před dvěma týdny dohodli, že se zákon změní, Sněmovna je ale zablokovaná a odboráři nevěří, že by byla nyní schopná dohodnutou změnu projednat, proto vyhrožují stávkou.

Kvůli jednání vlády se ochromila čtvrteční mimořádná schůze Sněmovny. Premiér požádal dolní komoru o pochopení, že nebude na jejím jednání přítomen on ani nikdo z místopředsedů. Sněmovna, v níž probíhá mimořádná schůze, tak nemůže hlasovat.