Řeč je o Robertu Bochníčkovi, někdejším řediteli pražské VUSS. Byl to právě on, kdo v roce 2007 veřejně vystoupil v médiích s tím, že mu v minulosti jeden podnikatel za získání zakázky nabídl úplatek ve výši 1,5 miliónu korun.

Bochníček tehdy veřejnou soutěž na opravu klatovských kasáren zastavil, protože si spočítal, že je o 20 miliónů předražená.

Už předtím prý informoval svého nadřízeného, že se na ministerstvu řada zakázek nadhodnocuje. To později potvrdila i protikorupční policie, která kvůli zmanipulovaným zakázkám za údajně více než miliardu korun a kvůli miliónovým úplatkům obvinila ze zločinného spolčení nejméně 35 lidí, mezi nimi uplácející podnikatele i úplatné zaměstnance ministerstva.

Bochníček jako jediný z tehdejších ředitelů všech pěti VUSS nebyl obviněn, v rozsáhlé korupční kauze vystupuje jako svědek.

Je to pomsta, tvrdí

Bochníček už v pražské VUSS nepracuje. Jeho nadřízení ho podle jeho slov nejprve přeřadili na jiný post, ale nakonec po uložení tří výtek mu dali v říjnu 2007 výpověď.
„Je to nepochybně jejich pomsta za to, že jsem upozornil na korupci. Udělali na mě obrovské prověrky, nikdy na mě nic nenašli a tento spor je jediná věc, kdy se opřeli o kontrolní protokol Nejvyššího kontrolního úřadu,“ podotkl.

U soudu se nyní brání rok staré žalobě ministerstva na náhradu škody ve výši zhruba 145 tisíc korun. Ministerstvo po něm peníze požaduje kvůli jeho podpisu na dodatku k jedné smlouvě z prosince roku 2005, která se týkala zimní údržby a úklidu pozemků před sedmi nejdůležitějšími objekty ministerstva i Armády ČR.

Dodatek upřesňoval, že soukromá firma, která se bude o úklid starat, bude mít v popisu práce také monitoring počasí, aby mohla v případě nějaké kalamity okamžitě zasáhnout.
Zároveň přenesl na firmu břemeno odpovědnosti za případné úrazy zaviněné počasím u armádních objektů. Za to měla zinkasovat ve čtyřech následujících letech celkem čtyři milióny korun včetně DPH.

Podle názoru ministerstva ale Bochníček podepsáním dodatku porušil nejen rozpočet a vnitřní předpisy, ale také zákon o veřejných zakázkách, když na zakázku upravenou oním dodatkem nevyhlásil zadávací řízení.

Bochníček to u soudu odmítl. Veřejná soutěž na zakázku i příprava smlouvy včetně dodatku podle něj proběhly v létě 2005.

„Já jsem ale přišel do funkce až 1. listopadu a to už byla tato věc dávno hotová, jen mi byla předložena k podpisu smlouva s tím, že už je to vysoutěženo a připraveno. Navíc úklid měl začít běžet už od ledna 2006, proto jsem smlouvu dva dny před Silvestrem musel podepsat, aby se mohlo vůbec uklízet,“ tvrdí dnes Bochníček.