Ministr v pátek jednal se zástupci Energetického regulačního úřadu, Státní energetické inspekce a dalších úřadů o situaci, která nedávno eskalovala odhalením postupů, které používal odbor netechnických ztrát energetické společnosti ČEZ.

Tošovský také hodlá upravit metodiku výpočtu škod způsobených černým odběrem. Na druhou stranu ministerstvo navrhuje, aby se zjednodušil přístup zákazníkům k úřadům, když si budou chtít stěžovat proti postupu distribučních společností.

Tošovský se vyjádřil i k návrhu energetické společnosti ČEZ, jež chce vytvořit společný podnik všech distributorů elektřiny a plynu, který by situaci s nelegálními odběry řešil. Podle Tošovského návrh záleží čistě na rozhodnutí distributorů a jde mimo ministerstvo.

ČEZ odpojování zastavil

ČEZ  pozastavil odpojování údajně neoprávněných odběratelů elektřiny a praxi kontrolorů se rozhodl změnit. [celá zpráva]

Odbor netechnických ztrát společnosti ČEZ byl v uplynulých dnech kvůli zásahům proti černým odběratelům elektřiny tvrdě kritizován. Na veřejnost také uniklo video s kontroverzním výcvikem jeho členů, kteří se mimo jiné učili střílet či bránit se proti psům, na jednom ze záběrů kontroloři také zabíjeli drůbež.

Policie minulý týden navrhla obžalovat 26 členů útvaru kvůli údajnému vydírání odběratelů elektřiny.