„Podle hrubých odhadů se některé jednorázové prostředky používají dvakrát až třikrát,“ řekl Právu Miroslav Palát, prezident CzechMed, což je Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků. „Může jít o stovky miliónů korun.“ Ty pojišťovny zaplatí zbytečně.  Nemocnice toto tvrzení odmítají.

Speciální přístroje na jedno použití

Jde o přístroje, jejichž ceny se pohybují od desítek korun po desetitisíce a jsou jich desítky druhů. Jen pro příklad se dá úvést, že se může jednat o:

  • gynekologické zrcátka
  • přístroje pro vytváření výdutí v těle nebo v cévách
  • přístroje používané při sešívání řezných ran

O co své tvrzení opírá? „Ze zjištěného rozdílu toho, kolik výkonů je s daným jednorázovým materiálem uděláno a kolik takto jednorázových prostředků se prodá. A také z osobních svědectví lidí, kteří s procesem sterilizace přijdou do styku, respektive s lidmi, kteří mají co do činění s operačním či intervenčním výkonem,“ vysvětluje Palát.

Nemocnice, které Právo oslovilo, to však odmítají. Tvrdí, že jednorázové pomůcky používají výhradně jednou.

„Recyklaci jednorázových pomůcek v Česku jednoznačně zakazuje vyhláška ministerstva zdravotnictví,“ řekl Právu Michael Vít, hlavní hygienik republiky.

Nejde ale jen o možný podvod. Je to i velký risk se zdravím pacienta i operatéra. Konstrukce a materiál, z nichž jsou jednorázové pomůcky vyrobeny, totiž neumožňují opakované čištění a sterilizaci. Nejsou na to stavěny. Pokud se tak stane, mohou obsahovat bakterie nebo viry a zanést do těla pacienta rozsáhlou infekci. A to je velmi nebezpečné.

Horák: Byl by to podvod

Pojišťovny ale nemají mnoho šancí zdravotnická zařízení, která takto šetří, odhalit. Nicméně poznatky CzechMed jsou varující. Asociace si je nechce nechat pro sebe a bude víc spolupracovat s pojišťovnami při odhalování těchto případů. Mohlo by například jít o kontroly tam, kde rozpor mezi výkony s použitím jednorázových pomůcek a jejich nákupem zjevně nesouhlasí.

„Pokud bychom na to přišli, byl by to podvod, který by mohl skončit velkou pokutou nebo u soudu,“ řekl Právu ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák.

Že nejde jen o ryze český problém, ukazují příklady z Německa. Tam dokonce zdravotní pojišťovny zjistily, že 800 tisíc pacientů dostane infekci při použití recyklovaného jednorázového prostředku a 40 tisíc lidí ročně na to zemře. V ČR podobný výzkum učiněn nebyl.

Horák tvrdí, že i sami výrobci jednorázových pomůcek, které jsou nesmírně drahé a stojí i několik tisíc korun, by se však měli zamyslet. „Některé pomůcky by mohl sám výrobce recyklovat a znovu vracet do zdravotnictví. Uspořilo by to peníze ze zdravotního pojištění.“