Městský soud tak zrušil předchozí verdikt Obvodního soudu pro Prahu 7, který za to loni uložil Doleželovi roční trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu dvou let, a předal případ do přestupkového řízení.

Doležel podle prvoinstančního verdiktu na konci ledna 2001 jako ředitel personálního odboru ministerstva vnitra požádal personální odbor Bezpečnostní informační služby (BIS) o zapůjčení spisu a kopie osobní karty tehdejšího důstojníka kontrarozvědky Bublana. Údaje si pak podle obvodního soudu okopíroval, originál vrátil tajné službě a kopii si neoprávněně ponechal pro svou potřebu. Policisté ji našli v říjnu 2006 při domovní prohlídce.

Doležel podle obvodního soudu spáchal trestný čin z nedbalosti. Prvoinstanční soud Doleželovi vytkl, že dokumenty řádně neskartoval, a místo toho je později převezl do svého bytu. Doležel již dříve uvedl, že zapomněl, že je má. Spis od BIS si prý vyžádal v souvislosti s tím, že měl být Bublan jmenován šéfem civilní rozvědky. Pozdější ministr vnitra stanul v čele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) v březnu 2001.

Budišov i "pět na stole v českých"

Případ byl původně součástí vyšetřování takzvané kauzy Budišov, státní zástupce jej pak ale vyloučil. Budišovským případem se loni v červenci zabýval třebíčský okresní soud. Doležela a Miloslava Řehulku obžaloby z vydírání architekta Marka Řičáře pravomocně zprostil.

Soudy se stále zabývají i kauzou, která je známá jako "pět na stole v českých". Žalobci v ní Doležela viní z toho, že si řekl polskému lobbistovi Jacku Spyrovi o pětimilionový úplatek za to, že ovlivní privatizaci Unipetrolu, i když do ní zasáhnout nemohl. Tím se dle obžaloby dopustil pokusu o podvod.