"Myslím si, že to má v plánu. Stále totiž považuje ODS za své dítě, je to pro něj srdeční záležitost," řekl MfD podnikatel Peter Kovarčík, Klausův dlouholetý přítel.

"Ano, věřím, že Václav Klaus se do ODS skutečně vrátí, či spíše se opět přiblíží," prohlásil Klausův stoupenec, pražský primátor Pavel Bém.

Bém uznává, že prezidentův návrat musí chtít i sama strana; přitom mezi občanskými demokraty je dnes už jen asi třetina skalních "klausovců". "Musel by být vzájemný interaktivní proces mezi prezidentem, vedením ODS i členskou základnou. Já v tento vývoj věřím," míní Bém.

Prezidentův poradce Petr Hájek nechtěl úvahy o návratu jakkoli komentovat.

Kdy a jak?

Jasné nejsou dvě věci: Kdy přesně a na jaký post by se Klaus, jemuž letos bude 69 let, vrátil. Zda hned po prohraných volbách, nebo později. Zda do symbolického postu čestného předsedy, nebo aktivnější role, píše deník.

"Václav Klaus je člověk politický a nepochybně bude hledat stranu, která je mu blízká. Zůstává mu jen ODS, neboť jím iniciované projekty neuspěly," řekl MfD bývalý místopředseda občanských demokratů Miroslav Beneš, jenž se stýká s lidmi z Hradu.

Klaus opustil post čestného předsedy v prosinci 2008 s tím, že nechce bránit "probíhající přeměně ODS ze strany pravicové ve stranu spíše lobbistických zájmů než idejí", připomněl deník.

Mirek Topolánek žádné volání po návratu otce zakladatele neslyší. "Nevěřím, že to 90 procent členů vnímá jako reálný problém a opravdu se tím zabývá," řekl MfD současný šéf strany.