Borčašvili byl podle Štětiny dříve spolupracovníkem bývalého čečenského prezidenta Aslana Maschadova. "Vzal jsem pana Timura Borčašviliho pod ochranu ve stavu krajní nouze ve smyslu trestního zákoníku. Mám k tomu velmi vážnou pohnutku, chci Timuru Borčašvilimu zachránit život," uvedl Štětina.

Borčašviliho návrat do Gruzie by znamenal bezprostřední ohrožení jeho života "ze strany ozbrojenců loutkového prezidenta Čečenska (Ramzana) Kadyrova", míní senátor, který se dění v oblasti dlouhodobě věnuje.

Rozhodnout může soud

Jedině soud může podle senátora rozhodnout, zda bylo odmítnutí azylu Borčašvilimu v souladu se zákonem. Cizinecká policie však ve spolupráci s odborem azylové politiky odmítla vízum gruzínskému občanovi čečenské národnosti prodloužit do doby jednání soudu. Termín soud ale zatím nestanovil, uvedl Štětina. Odvolal se přitom na stanovisko ministra vnitra Martina Pecinu, že je třeba pro řešení otázky azylu vyčkat soudního rozhodnutí.

Senátor se proto domnívá, že se odbor azylové politiky snaží zabránit účasti Borčašviliho u soudního jednání, a "skrýt tak procesní závady, jichž se dopustil".

Borčašvili podle Štětiny žádal v Česku o azyl dvakrát, poprvé před třemi lety, podruhé loni. Proti zamítavému rozhodnutí se odvolal k soudu loni v červenci.